40 paarden een eind in zee. Dit is het ,,Stra-rijden", het vóór- feest der Lente. De kermis te Haamstede valt op den Maandag voor Sint- Jan, 24 Juni. Natuurlijk is dit ook de kerk-heilige. Te Westenschouwen was de kermis met Pinkster, dus in Mei. Tusschen twee wegen, die evenwijdig naar het strand loo- pen, is een uitgebreid terrein gelegen, thans nog genoemd de Meipacht, dat in de polderregisters steeds afzonderlijk wordt vermeld 1 Dit dorp Westenschouwen is waarschijnlijk zeer vroeg de hoofdplaats der streek geweest het Meiveld, dus het mallum of de dingplaats was er, naar onze opvatting, bij gelegen op het terrein der Meipacht meiveld. De kerk te Burgh was gewijd aan O. L. Vrouwe een altaar voor St. Willebrord ontbrak ook hier niet. Wordt dit alles vergeleken bij Walcheren, waar eveneens de kerk te Domburg aan St. Jan was gewijd en de kermis ook in dien tijd valt, dan schijnt van de vroegste tijden af een groote overeenkomst tusschen onze eilanden te hebben bestaan. Dit spreekt vanzelf, want op beide was de bevolking van gelijken oorsprong en bezat dezelfde Germ, beschaving en eeredienst. De tempel uit den Romeinschen tijd te Domburg stond evenzoo in de toenmalige Manteling en verschillende schrij vers vermelden, hoe de Germanen de voorkeur gaven aan bosschen voor hun heilige plaatsen. De burgenbouw heeft zich op het minder belangrijke Schou wen beperkt tot één burg bij het dorp Burgh de dorpskom ligt ten W. en volgt den buitensten kring. De situatie komt het meest met Middelburg overeen er is een binnen- en een buitenkring, met een grootste middellijn van .250 M. Sedert ruim 50 jaar is een hoog gedeelte in ge bruik als kerkhof. Zorgvuldig zijn de laatste twintig jaar vele scherven en 1) Fokker I, blz. 101.

Archief | 1937 | | pagina 94