41 andere voorwerpen verzameld, en dit gaat nog steeds voort. Uit deze blijkt, en dat is hier van het grootste belang dat deze Burg waarschijnlijk terug gaat tot half de 8e of eind 8e eeuw zeker. Uit den tijd der Germanen en Romeinen zijn hier ook zwakke sporen van bewoning. Dit alles nu in verband met het voorgaande geeft mij recht tot de conclusie Het eerste begin van dezen burgenaanleg als bestuurscentra is hoogstwaarschijnlijk uit den tijd van Karei den Groote die te Domburg mogelijk iets vroeger. Natuurlijk zal dit later uitgebreid zijn. De eerste kerstening is dus ook uit dien tijd ongeveer het is waarschijnlijk dat ze van het westen uitging, waar de evangeliepredikers landden. Dit laatste meen ik af te kunnen leiden uit de duidelijke aansluiting tusschen heiden dom en christendom, vooral op Schouwen, waar Lente- en Midzomerfeest nog herkenbaar zijn. Natuurlijk zijn het de invallen der Noormannen die de kerstening vernietigen en later de vernieuwde kerstening, door den aftocht der hoofdmacht, geleidelijk mogelijk maken. Op Schouwen is er blijkbaar niet zooveel verstoord als wel op Walcheren vooral voor Domburg krijgt men den indruk dat daar de heidenen van over de zee nog lang afkeerig van het christendom zijn gebleven. Ook een andere factor dient hier nog vermeld op 1 K.M. afstand van het dorp Burgh, dat eveneens vlak naast den Karolingischen ronden burg gesticht is, ontstond als vlucht- of wijkplaats een tweede latere burg. Deze is een uitgebreide aanleg, en omvat in een breede gracht een groot rechthoekig terrein, terwijl aan een der dwarszijden binnen een tweede gracht het hoofdgebouw moet gestaan hebben. Thans een hofstede, Kraaienstein genaamd, is deze aanleg nog duidelijk herkenbaar. Vg. Holwerda, Dorestad, blz. 49, de afb. der vesting Sabatz. De dateering hiervan is dus wel 9e a 10e eeuw de eerste Karolingische burg leverde scherven als Holwerda vermeldt t.a.pl. blz. 60 met vele indrukken op hals, rand en schouder van den pot. Vandaar de vroegere dateering in tegenstelling

Archief | 1937 | | pagina 95