45 Burg, ver zuidwaarts, tot het Schuitvlot en ook verder noord waarts gestrekt. De groote buitenkring ook O. en W.waarts is dus geheel verdwenen en van de binnenkring is alleen de westelijke helft bewaard. Het Schepenaktenboek van Domburg1) vermeldt op ,,17 Jan. 1541/42 een huis, gelegen op den burch, over oestzijde van der straete, toebehoorende broer Andries Vlamynck." Het komt mij voor dat het geval dus 'te localiseeren is op den Burg de bedoelde straat ligt in het verlengde der Schuit- vlotstraat of maakt daarvan deel uit. Ze strekt precies noord waarts. zoodat de huizen dus aan west- en oostzijde zijn ge plaatst. Of de bedoelde woning binnen of buiten den kleinsten kring lag, blijkt onzeker. Waar volgens de afbeelding bij Huizinga t.a.pl. van Sint Winoxbergen dit Burgtype een wijde verbreiding heeft gekend en de bedoelde hoofdweg volgens de aslijn nergens ontbreekt, behooren ook op dezen grond genoemde vestigingen tot de Vroeg-Karolingische tij den. Daar juist de dateering van het grootste belang is, dient nog vermeld dat Kraaienstein, welke naam o.i. beduidt de Burg of Steen van of tegen de Kraaien of Zwarte Raven, later als buitenverblijf, o.a. van Pieter de Huybert in de 17e eeuw, nog tot 1890 heeft voortbestaan. Bij de afbraak werd in de fondamenten veel tufsteen ontmoet en ik herinner mij ook als knaap in de uitgegraven aarde der gracht een eirond bakje te hebben gevonden, van een menschenschedel afge zaagd, als bij Boeles t.a.pl. plaat XXVI. De Karol. Burg is daarentegen volkomen genivelleerd alleen aan de Zuidzijde bestaat nog een gedeelte der lood rechte buitenhelling van den binnenwal, waaruit het ons nog gelukte een vrij vroege Kar. scherf te bemachtigen. Vooral uit de scherven vondsten van Burgh (Sch.) blijkt deze dateering dus met besliste zekerheid, terwijl ook later te Domburg dezelfde vroege verschenen. Voor al de voornoemde dateeringen hebben wij in geen enkel opzicht het gegeven, of liever onze hypothese der Hay- 1) Huizinga t.a.pl. blz. 15.

Archief | 1937 | | pagina 99