115 De Staten-Generaal vragen om een schriftelijk rapport, wat onmiddellijk moet zijn ingeleverd, want reeds in de vergade ring van den volgdenden dag kon het stuk worden behandeld. De kaart, bedoeld in de notulen en door Dr. Wieder, is blijk baar dezelfde als no. 519 van den Inventaris der verzameling kaarten, berustende in het Rijksarchief, I, (1867), blz. 85 1 Is nu Kleyntjen Cleyn Claesjen Claes Martens (van Rosevelt) uit Oud-Vossemeer De beschikbare gegevens heb ben dit nog niet met zekerheid uitgewezen. In 1609 ontdekte Hudson de naar hem genoemde rivier. Maar de oudste be richten over handel van Nederlanders op Long Island dateeren eerst van 1614 2Verschuilt zich in Kleyntjen inderdaad de gezochte Claes Martens, dan is hij dus hoogstwaarschijnlijk tusschen 1614 en 1616 naar de Nieuwe Wereld scheep gegaan, Daarom zijn alle beschikbare akten van Oud-Vossemeer uit de jaren 16121616 stelselmatig doorzocht. Geen enkel stuk maakt echter melding van Claes Martens. In den bestaanden index op het Weeskamerarchief van Tholen en in de doop boeken van die gemeente is hij niet gevonden. De te Middel burg beschikbare Thoolsche bescheiden gaan slechts terug tot 1624. Ook het doopregister van Oud-Vossemeer zou mis schien licht kunnen brengen, maar het begint, gelijk hierboven reeds werd opgemerkt, helaas eerst met het jaar 1659. De heer J. J. van Rosevelt te Schoondijke deelde mij ver schillende, op zichzelf merkwaardige, bijzonderheden omtrent zijn geslacht mede. Tot opheldering van de gestelde vragen hebben zij echter niet mogen leiden. Verder sprak en schreef Ds. Dr. C. Veltenaar te Tholen mij herhaaldelijk over zijne onderzoekingen inzake de familie Roosevelt. Naar ik hoop worden de resultaten later bijeen gepubliceerd. 1De Algemeene Rijksarchivaris bevestigde dit en deelde mij mede, dat de aanteekening op de kaart verder geene aanwijzingen omtrent Kleyntjen bevat. Het bijbehoorende rapport van 19 Augustus 1616 ontving ik in afschrift. Het maakt van Kleyntjen geen gewag. Volgens mededeeling van Mr. Bijlsma is het stuk in Engelsche vertaling gepubliceerd door J. R. Brodhead in diens hierboven op blz. 112 aangehaald werk, I. blz. 13. 2) Wieder, a.w., blz. 7.

Archief | 1937 | | pagina 171