42 fert niet steeds gunstig, zooals uitkwam bij de 1479 opnieuw uitgebroken Hoeksch-Kabeljauwsche twisten. Het hoeft hier Wagenaar noch van Alkemade's „Jonker Fransenoorlog" na- verhaald te worden, hoeveel benauwenis daardoor in de ge westen van Wolferts stadhouderschap is teweeggebracht. Ja. hijzelf, die geschilderd wordt als een vijand van twist 1 (ondanks al zijn oorlogen kreeg het daarbij te benauwd, moest uit den Haag de wijk nemen naar het sterker bevestigde Rotterdam. En het was met het oog op mogelijke bedreiging van Veere en Zandenburg door de Kabeljauwen, die trouwens van het begin af zijn tegenstanders waren, dat hij, de zaken aldaar aan baljuw en burgemeesters overlatend, hun de op zending van zijn dochter (en bagage) opdroeg.2) Dit was (de vroeger al een of twee keer genoemde) Anna. evenals de iets oudere Lodewijk (maar dan reeds overleden), gespro ten uit het huwelijk (1469) 3) van Wolfert met Charlotte de Bourbon, dochter van den graaf van Montpensier haar zoo vroeg gestorven broeder Lodewijk kan dan moeilijk vóór 1470, gelijk zij zelf vóór 1471 geboren zijn, zooals de geschiedschrij vers op het voetspoor van den op dit punt wat uitweidenden Ermerins overeenstemmen, welke laatste auteur haar, bij haar dood in 1518, dan ook 47 jaar oud laat zijn. En wil men, zoo noodig, nog een aanwijzing De eerste steen van het stadhuis te Veere 4). tot welks bouw de plannen 1) Wat niet wegneemt, dat Wolfert betrokken was bij processen, waarvan de sporen nog loopen tot na zijn dood. Voor een voorbeeld, in verband met den abt van Middelburg, verwijs ik kortheidshalve naar van Visvliet II, 245 vgl. ook Fruin, ..Archief Onze lieve Vrouwe Abdij". R. 958. 2) De desbetreffende brief van 29 Juli 1479 is nog bewaard. 3) Het vroeger reeds vermelde, nog aanzienlijker huwelijk met Maria Stuart, door haar dood in 1465 ontbonden, had slechts één zoon opge leverd, nl. Karei, 13 jaar, als student te Leuven overleden (1464). 4) Aan den voorgevel „lil denzelfden smaak", als aan het stadhuis te Middelburg, 7 beelden van heeren en vrouwen van Veere (door Wenckebach door nieuwe vervangen) o.w. ook Anna, haar ouders, haar lste echtgenoot en hun zoon Adolf. Vergelijk de Kanter en Dresselhuis 155 en thans ook Unger, ..Het stadhuis van Veere", die daarin ook den reeds eerder genoemden Veerschen veldwachter-oudheidkundige Perrels aanhaalt, die de dito rekeningen uit dien tijd bestudeerd en behandeld heeft in 1924 en 1925 in artikelen in de Middelburgsche courant.

Archief | 1938 | | pagina 100