44 fert, vervangenden bastaardbroeder Paul1) (f 1504), baljuw van Veere, gehuwd met Alijt van Haarlem,Wolfert, voorzichtig heidshalve naar Gent uitgeweken zijnde, met zijn 3 dochters. Het waren maar dan is gerekend buiten Anna(vgl. echter het staatje op pag. 81), de oudste a) Margaretha, vrouw van Cloetinge en Ridderkerk X Walraven van Brederode (N.N.B.W. X). b) Maria, vrouw van Baerland X Maarten, heer van Polhain, Vliesridder, c) Johanna X diens broer Wolfgang van Polhain, eveneens Vliesridder en gunsteling van Maximiliaan. 1) Ziehier dan de vermoedelijke juistere lezing (zie boven, waar de verwarring reeds verondersteld werd). Als zoons van Lodewijk en Mar garetha vind ik geen anderen vermeld dan Jan, wiens erfdochter huwde met Jacob van Luxemburg, graaf van Gavere, van wie Lamoraal, graaf van Egmond, een kleinzoon is. Bovendien is Paulus (Pauwels) genoemd (bij Reijgersberg) als zeekapitein en verder baljuw van Veere dus veeleer te beschouwen als bastaardbroeder van Wolfert VI. Wat mede geldt van Wolfert van Spreeuwesteijn (bij Brielle). baljuw van Brouwers haven. Ze zijn de stamvaders van de takken van Laterdale (en Schellach) en Spreeuwesteijn. Noodzakelijk schijnt het niet, ondanks aanvankelijk voornemen, andere zijtakken als Ellewoutsdijk, Baersdorp e.a. zelfs maar bij name te noemen, waarvoor trouwens te verwijzen zij o.a. naar W. te Water a.w., 140 vlg., gelijk voor één meer dan gewoon lid van laatst genoemde tak. Cornelis van Baersdorp 14841565) naar diens art. N.N.B.W. 137476 (waar ook Zeeuwsche e.a. litteratuur over dezen befaamden lijfarts van Karei en van zijn beide zusters, tenslotte in Spanje woonachig, vooral van Maria). De deftige Middelburgsche familie Borssele van der Hoogen komt, als later opgekomen, hier heelemaal niet in aan merking (Verslag Archief 1905, 235 vlg., vooral 1916, 126 vlg.). Van bovengenoemden Paulus wordt de naam nog even vermeld bij een overdracht door Philips en Anna aari deken en kapittel van Veere en Zandenburg van den eigendom van een deel der tienden te Nisse, dus weer in het bezit van haar geslacht. (21 April 1496) (Fruin, .Archief Onze Lieve Vrouwe Reg. 1067A). Het genoemde Schellach ft) evenals Brigdamme. Kleverskerke, Zandijk (en Gapinge) een dochterkerk van Noordmonster, een der 5 oorspronkelijke parochies, waarvan de kerken te Middelburg gelegen zijn (Huizinga 20). Naar Schellay (aldus beter dan Schellach) of van Later- of Latredale (naar het Schotsche graafschap Lauderdale) noemde zich de bastaardtak van Borssele, waarmede de eveneens bovengenoemde Paulus van Borssele het laatste deel der 15de eeuw beleend was (naar Kesteloo in Nav. 1902, 585).

Archief | 1938 | | pagina 102