49 Doch dan komt zijn afval, later ook (die) van anderen, en niet meer als geïsoleerde gevallen zooals Pirenne ze gezien heeft, maar als een proces van langzame nationaliseering van den hoogen adel heeft Walther dergelijke gebeurtenissen ge meend te moeten generaliseeren ,,im Zusammenhang eines Weltgeschichtliches und für die Bildung der modernen Staaten sehr wïchtigen." 1 We kunnen hier voor de verdere rol, gedurende de 80er (en zelfs nog 90er) jaren, niet anders dan verwijzen naar het samenvattend artikel in het N.N.B.W., gelijk eigenlijk ook voor zijn zoon, naar het zijne, mede in VIII en eveneens al te voren aangehaald. 2 Ook hier samenvattend, moge ik slechts in herinnering bren gen Philips' kloekmoedige verdediging van St. Omaars tegen de Franschen, in spijt van de bedreiging met den dood van zijn vader, die zich in hun handen bevond medestrijder, ook bij Guinegate, van Maximiliaan, wiens kamerheer en raads man hij was, reeds begiftigd met het Gulden Vlies maar dan de tragedie van Maria's vroegtijdigen dood en het gebeuren daarna, waarbij we zijn rol al hebben aangestipt in het geschil over de „mambournie", vooral juist hevig na den vrede van Atrecht (23 Dec. 1482). Als Jacob van Romont (uit het huis van Savoye) ging deze Bourgondiër-Beveren (die benoemd is als kapitein-generaal 1) Pirenne II. 344 III, 27, Walther, „Die Anfange Karls V" (Leipzig 1911), 10—11. 2) Te betreuren is, dat, terwijl deze Bourgondiërs, met inbegrip van Adolf en Maximiliaan, de hun toekomende plaats in het genoemde Wdb. verkregen, het niet anders meer mogelijk was dan meerdere Borsseles en de beide Ravesteins bv. te laten onder diegenen, die (zullen) ontbreken ook nog in (het eerdaags verschijnende en thans verschenen) deel X van dat Wdb., welke nationale onderneming immers nu een ontijdig einde bereid is als een der slachtoffers der bezuiniging op cultureel gebied. Gelukkig, dat althans voor den laatste der genoemden Philips van Kleef weldra ruimschoots vergoeding zal worden geboden en nu geboden wordt door de boven reeds, over dit zoo. interessante onderwerp, aangekondigde disser tatie, wier verschijning is voorafgegaan aan de publicatie van dit opstel. Archief 1938 4

Archief | 1938 | | pagina 107