50 van Vlaanderen1), zelfs de hulp van Frankrijk tegen Maxi- miliaan inroepen, maar is toch, naarmate de al te particularisti sche politiek, vooral der Gentenaren, in de overige Neder landen meer en meer als verraad gevoeld werd, tot andere gedachten gekomen (ook na Maximiliaan's verweer), zoodat Bourgondië-Beveren evenals Kleef-van Ravestein den onrus- tigen democraten den rug toekeerden (1484). Deelneming aan niet geheel of dadelijk lukkende verzoeningspogingen volgde, dan tijdelijk rust door den vrede van Brugge, waarbij ook Beveren mede onderhandelaar was. Maar daarmee is het niet afgeloopen, al vergezelt hij Maximiliaan ook bij diens door Molinet beschreven ontmoeting met zijn (door Adolf van Ravestein begeleid) zoontje Philips te Mariakerke (6 Juli 1485). Van Maximiliaan krijgen hij en zijn vader Antonie dus dan weer Oostenrijksch gezind en Philips van Kleef opdrachten bij in 1487 weer uitgebroken geschillen, waar de Vlamingen den vorst verweten zich opnieuw in den oorlog met Frankrijk gestort te hebben, in schending van den vrede van Atrecht en ook een groep edelen nam zulks den Habs- burger kwalijk. En hiertoe behoorde ook Beveren, waartoe misschien zijn verwantschap meewerkte met Wolfert van Borssele, wiens schoonzoon hij kort te voren geworden was en op wien diens heerlijkheid Veere was overgegaan.2) 1Maar dit geldt eerst later, want aanvankelijk was Romont nog de bezetter van dat ambt, een ambt, vereenigd met het gouverneurschap, ook als „kapitein" van Vlaanderen wel aangeduid, zooals Philips in het begin van zijn loopbaan als zoodanig opgetreden was in het graafschap Namen van 1478—1481. In 1487, toen hij met 5 andere grands seigneurs" benoemd werd in den voor de financiën ingestelden Raad, was hij, behalve admiraal, gouverneur van Artois. 2) Idem. Zie daar verder over het optreden van die heeren bij de ont knooping dezer Vlaamsche gebeurtenissen, haar hoogtepunt bereikend in de plotselinge gevangenneming van Maximilaan te Brugge, waarbij zij aanwezig zijn, Beveren als vertegenwoordiger van den jeugdigen Philips. Maar als dan de Keizer met troepen nadert (terwijl de Paus dreigt met den ban), willen de Vlamingen het op een accoord aansturen, waartoe ook Beveren meewerkt. Doch als daarop Maximiliaan zijn woord breekt, dan zou dat onder invloed van zijn vader geweest zijn, die de wapens opneemt en nog sterker drukt zich Gairdner uit, Henry the Seventh"

Archief | 1938 | | pagina 108