56 f Keizer Maximiliaan en aartshertog Karei, Anna van Borssele, vrouwe van der Veere, beleenen met de heerlijkheid van Duiveland (21 September 1508). En op denzelfden datum is dezelfde vrouwe verlijd met het kasteel van den bovenge- noemden naam Popkensburg, gelijk het genoemde tot haar eigen erfenis van 1487 behoorde (Popkensburg komt ook voor in Register No. 446 bij Fruin, ,,De rekeningen e.a. stukken in 1607 uit de Hollandsche Rekenkamer naar de Zeeuw- sche overgebracht. Het Bourgondisch-Oostenrijksche tijdvak 14331584" ('s Gravenhage 1909), bl. 290. Zie verder be neden. t) Door Anna van Borsseles huwelijk met Philips van Bourgondië, heer van Beveren etc., was die dus in dat huis overgegaan en daarmede was, gelijk we reeds konden op merken, regel 3 van het gedichtje in den aanhef ruimschoots in vervulling gegaan. Blijven nog over verzen 1 en 2, waar het gaat om zijn „vermaak", dat Anna zou zijn en de deugden van deze (waarover beneden). Vermelden we echter eerst, wat meer historische beteekenis heeft, dat, naar trouwens ook al is gebleken, het bestuur van beiden vooral voor Veere en Vlissingen heel wat beteekend heeft, hetgeen ook geldt van hen, die na hen gekomen zijn. De begunstiging der 1ste stad kwam reeds herhaaldelijk uit, zoo met handelsvoorrechten als 1Voor de verdere lotgevallen van dat kasteel (beschreven door Bourdrez, „Het kasteel Popkensburg", in Bouwk. Ts. 1901, ook aangehaald door Meerkamp van Embden in zijn eer genoemde studie over de oudste geschiedenis van Popkensburg en St. Laurens, en deze zelve), gelegen in een heerlijkheid, die vroeger een gelijken naam droeg, doch later dien van St. Laurens heeft aangenomen (zie boven) (eigenlijk een kerkdorp, Yi uur benoorden Middelburg en vereenigd met het nog dichterbij gelegen Brigdamme), zie nog Robidé van der Aa, „Oud-Nederlandsche Burgen en Kasteelen" II (Nijmegen 1841) (in hoofdzaak naar Ermerins!). Voor de latere bezitters Lasonder, „De archieven van Popkensburg en St. Lau rens", (met name de lijst der bezitters van het leen, te beginnen met Claes van Borssele van Brigdamme (14011411) en Marie van Arnemuiden). Over meerdere namen van andere, hier kortheidshalve niet opgesomde bezittingen uit Anna's nalatenschap, waarbij o.a. ook Domburg genoemd wordt, toelichtende verklaringen in het aangehaalde artikel van Huizinga. Volgens hem is Domburg (waarover veel literatuur bij van Empel en Pieters a.w. I 99) reeds door Floris IV met stadsrecht begiftigd, evenals Westkapelle.

Archief | 1938 | | pagina 114