58 f ze soms met veel feestelijkheid gepaard gingen en dat maakte die steden tevens ook weer wat onafhankelijker van haar heeren, die daarenboven ook hun beurzen aangesproken zagen door allerlei festiviteiten bij geboorte en dergelijke blijde gebeurtenissen op den huize Zandenburg Die festijnen Hoe losbandig waren ze niet meermalen Als voorbeeld zou kunnen gewezen worden op dat, gevierd bij de verloving van 1481, waarbij het in deze „oude drinklanden" niet zuinig toeging (Verhaal van den „wijnkoop" Al is het overdreven tafereel betreffende den drinkdood van den abt van Egmond, Nicolaas van Adrichem („dronken Claesjen"), dat Johannes a Leijdis ophangt, door Ermerins grootendeels weerlegd.) Van overdadige verkwisting in het algemeen gaven trouwens de partijen aan het hof het „levendige" voorbeeld Bewijzen daarvan, behalve bij de oude schrijvers van „Mémoi res" en dergelijke, bij Huizinga, „Herfsttij der middeleeuwen" en mede op dergelijke bronnen gebaseerde beschrijvingen als Cartellieri in zijn aangehaalde werk geeft, met name 143 vlg. En men weet, hoe bv. Erasmus zich vooral aan die drink- onmatigheid geërgerd heeft, die ook zijn gezondheid schaadde en waarop Dr. Noordenbos bv. gewezen heeft. 1 Die vorstelijke bezoeken, als waarvan boven sprake was, Philips van Beveren moge ze niet meer meegemaakt hebben. 3 kinderen heeft hij (op den Zandenburg) zien geboren worden, wier opvoeding nu de zorg van zijn weduwe werd, 4 Juli 1498 toch was hij (te Brugge) overleden. Veel ouder dan Anna. was hij al lang niet jong meer bij zijn verloving in 1481, door Wolfert, naar het heet (zie echter boven), doorgedreven uit vrees, dat de hem niet gunstig gezinde 1) Diens rede, gehouden te Rotterdam op het congres ter herdenking van Erasmus (voortaan aangeduid als Erasinuscongres) en getiteld ..Erasmus en de Nederlanden", afgedrukt in de Bijdragen Vaderlandsche Geschiedenis Vilde R. VII (zie daar zijn desbetreffende, krasse uitingen bij zijn reizen hierheen van 1498 en 1501). In dit Julinummer van 1936 treft men alle terzelfder gelegenheid gehouden redevoeringen aan, zoodat dergelijke verwijzing, naar aanleiding van genoemd congres, verdér overbodig is.

Archief | 1938 | | pagina 116