60 En op haar zoon Adolf weet zij die belangstelling over te planten, met wien, als heer van Vlissingen, zij, vrouwe ook van Westkapelle, een verdrag sluit inzake den handel tusschen de ingezetenen van beide plaatsen. Het een en ander vormde een allesbehalve lichte taak voor Anna, weduwe geworden, bij de zorg voor de uitgebreide bezittingen, wier opbrengst toch al zoo aangesproken was. En al veel vroeger konden we, op gezag van Ermerins, op merken, hoe die voor de opvoeding harer kinderen een der oorzaken was, dat veel van de vrouwe van Veere gevergd werd. Deze was dan ook uitstekend geregeld, zooals men ver wachten mocht van een vrouw, die als zoovelen in dien tijd, uit de hoogere kringen niet het minst, aangegrepen waren door de opkomende, nieuwe denkbeelden, die der Renaissance, of, wil men hier liever, van het Humanisme, hetgeen bv. ook gold voor het Bourgondische huis. Blok („Geschiedenis", I3 628) herinnert, ten bewijze van de hoogte, waarop de Nederlandsche kunst in die eeuw gestegen was, aan de inrichting en versiering der groote huizen, ook van dat van Anna van Borssele. Belangstelling voor allerlei zaken van goeden smaak, waarin aartshertogin Margaretha zelve zulk een voorbeeld zou geven, goed kind der Wedergeboorte ook zij, voor oude handschriften en kostbare boeken, waarvan daar, op den Zandenburg, intusschen heel wat verloren moet zijn gegaan bij den reeds gerapporteerden brand van 1505. Papers illustrative of the reigns of Richard III and Henry VII" (London 1863), II 276277) vgl. daar ook (p. 263) over een monopolie voor Veere van den Schotschen stapel, maar finaal geregeld was deze zaak daarmee volstrekt niet. Van genoemden haringvangst en -handel in het algemeen is de vooruitgang bevorderd door de leden van het huis Borssele- van der Veere. Zie van Grol, ..De geschiedenis der oude havens van Vlissingen", 20 vlg. Daar ook over de moeilijkheden met de Middelburgers in verband met hun grieven, waarover we hier echter niet uit te weiden hebben. Daarvoor de Waard, „Inventaris van de Archieven der Besturen van het eiland Walcheren" (waarover boven). De aanhaling (bl. 44) uit Verheye van Citters, naar aanleiding van de „afscheiding" van het huis Popkensburg, bevat een onjuist voorbehoud inzake het jaartal 1468, dat foutief is.

Archief | 1938 | | pagina 118