65 algemeen 1466 als geboortejaar van Erasmus aan, en wel de nacht van 27 op 28 October, zooals ook Dr. van Damme doet, de conservator van het „Erasmushuis" (en de andere musea) van Anderlecht. 1) Wat nu bisschop Hendrik van Bergen betreft, bij hem als tusschenpersoon had dus Jacobus Battus gediend (begin 1495) vóór Erasmus' eerste vestiging te Parijs voor zijn studie, bij wien hij ook den tusschentijd doorbracht tusschen zijn vertrek van daar en zijn terugkeer daarheen (September 1496), mede gewijd aan een bezoek aan zijn Hollandsche vrienden in het algemeen een tijd van hard werken, daar ginder en hier de ,,Copia verborumdra ook (althans de grondslag van) de „Adagia" (later van de „Colloquia"), de beginselen van briefmodellen en conversatieoefeningen ten behoeve van zijn leerlingen, die hij onderwees, gelijk we zagen, terwille van zijn levensonderhoud, en ook in 1498 herhaalde zich hetzelfde spelletje. Het was dan, in den zomer, dat Erasmus, die haar man een dienst had kunnen bewijzen (misschien reeds door Battus als gouverneur van zijn zoontje aan te bevelen) aan Anna van Borssele dacht, wier kinderen door zijn steeds trouw gebleven vriend in het kasteel Tournehem werden opgevoed. Hij echter, terwijl Battus voor hem daar een uitnoodiging krijgt, kan zijn lievelingsleerling, den rijken Lord Mountjoy niet opgeven (met wien hij zomer 1499 naar Engeland gaat) en vraagt zijn Haarlemschen vriend W. Hermans oudbekende uit Steijn de Vrouwe van Veere te schrijven en haar lof te zingen. Dien Goudsch-Haarlemschen vriend heeft hij bij een reis in Holland begin 1499 weer ontmoet, maar te voren had hij het gewenschte bezoek aan het bovengenoemde kasteel gedaan gekregen. Zijn gastvrouw, toen ruim een half jaar weduwe, „gold voortaan als zijn beschermster", schoon zij, na den dood van haar gemaal, ook de handen vol had met procedeeren over 1) In zijn „Ephéméride illustrée de la vie d'Erasme", verschenen bij het 4de eeuwgedachtenis aan den dood van Erasmus (15361936), naar welke even fraai geïllustreerde als met nauwkeurigheid bewerkte uitgave ik verwijs voor het controleeren der data uit Erasmus' leven. Archief 1938 5

Archief | 1938 | | pagina 123