VI alle in een soort tempel vereenigd, en blijkens de inscripties gewijd aan een van elders niet bekende godin Nehalennia. Men heeft uit verschillende gegevens kunnen nagaan, dat deze steenen dateeren uit de eerste eeuwen onzer jaartelling en bedoeld zijn geweest als dankoffers voor een gelukkige overvaart naar Britannia, welke men toentertijd bij voorkeur van uit Walcheren placht te ondernemen. De Nehalennia-tempel lag oorspronkelijk natuurlijk aan de binnenzijde der duinen maar is, men weet niet wanneer, langzamerhand door de landwaarts in zich verplaatsende duinen ondergestoven geworden. De in 1647 reeds gehavend gevonden steenen zijn in den loop der tijden gedeeltelijk ver spreid, gedeeltelijk bewaard geworden in het kerkgebouw te Domburg, waar deze in de vorige eeuw nogmaals, maar nu door het vuur, deerlijk gehavend zijn de droeve resten zijn tenslotte in het Museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen terecht gekomen, waar de toenmalige con servatrice der Steenenkamer, mej. M. G. A. de Man, haar beste krachten er aan besteed heeft, om met behulp der oude teekeningen, het gebrokene weer bijeen te voegen. Men zal het altijd betreuren, dat niet alle Nehalennia-steenen indertijd hier of elders veilig geborgen zijn. Verheugend is het derhalve, dat ons Museum thans verrijkt is geworden met een nieuw opgevischte Nehalennia-steen, al is het dan ook maar een fragment. Ja, gesteld, dat van deze godin niets anders bewaard gebleven was, dan zouden we dit brokstuk nooit als een Nehalennia-steen hebben kunnen duiden want er komt geen inscriptie op voor. Doch het relief-beeld stemt volkomen overeen met de andere, hetzij in originali hetzij in afgietsel aanwezige votief-steenen, zoodat, ook in verband met de vindplaats, men niet behoeft te betwijfelen, dat we hier in t bezit zijn gekomen van een overblijfsel van den Nehalennia- tempel te Domburg. Naar een geheel ander terrein brachten ons verschillende berichten uit Noord-Beveland. Tusschen Colijnsplaat, Kats en Kortgene ligt daar de zg. „Emelisse-weië". De naam her innert aan het dorp Emelisse, dat hier vroeger heeft gelegen.

Archief | 1938 | | pagina 12