75 Immers, behalve dat huwelijk, de dood van zijn ouden be schermer Hendrik van Bergen (7 October), gevolgd door dien van een nieuweren, Frans van Busleyden, beide nog voorafgegaan door het (door Erasmus aan vergif toegeschre ven) overlijden van Battus. Wij bedoelen hier steeds mee Jacob, al is hij door te Water (a.w.en anderen wel ver ward met zijn zoon Cornelis. Nu is het wel mogelijk, gelijk meerdere, meest oudere auteurs, onder wie de la Rue, getuigen, dat ook deze bij de opvoeding van Anna's kinderen betrokken is, en zeker met Erasmus in (ook schriftelijk) verkeer heeft gestaan, doch in bedoelde literatuur wordt Jacob niet genoemd, terwijl Cornelis toch eigenlijk medicus was (Fokker, „Levens berichten van Zeeuwsche Medici" bl. 67, die het daar ook heeft over de o.m. Boxhorn bekende Wereldbeschouwing of -Beschrijving, „Cosmographie", welke deze Battus in 1512 heeft laten drukken). Hij was woonachtig te Veere (waar hij 1471 geboren zou zijn), ook bij Boxhorn vermeld, die hem in 1498 op den Zandenburg aldaar, bij de hooge weduwe, samen doet zijn met Erasmus, met wien hij in correspondentie gebleven is. Beiden worden, wat beter klopt, zeker wat Cornelis betreft, genoemd als betrokken bij de opvoeding van Adolf's zoontje Maximiliaan, den als eersten (lateren) markgraaf van Veere en Vlissingen reeds vermelden kleinzoon van Anna, die op die opvoeding ook nog invloed schijnt geoefend te hebben N.N.B.W. VIII 201). Over die Batti nog (de 5e bl. van) de „Antibarbari" (zie boven). (Vgl. ook de la Rue, „Geletterd Zeeland" 245246). Dr. van Damme in zijn „Ephéméride" (p. 10) heeft het echter, in genoemd verband, terecht uit sluitend over Jacobus Battus. die daar ter sprake komt als 1Over Jacobus Battus het artikel van Slootmans in N. N. B. W. VIII 57, die ook Taxandria XXXV (1928) 113 aanhaalt, waar o.a. een uitvoerig stuk over de vriendschap van Erasmus met Battus en voor Antonius van Bergen, abt van St. Bertin, verwezen wordt naar Taxandria XXXI (1924) bl. 102 (over dezen broeder van den hier boven als overleden vermelden bisschop van Kamerijk ook bl. 28, beiden be- hoorende tot de 13 kinderen van Jan mette Lippen, beneden nogmaals te noemen).

Archief | 1938 | | pagina 133