f 80 Van dien Adolf niet alleen, maar ook van zijn zusters was de opvoeding door de wijze moeder allerminst verwaarloosd hun huwelijken, gelijk dat van Adolf, „mochten er dan ook zijn", die zij hen sluiten zag. In de hiermee samenhangende genealogie zijn echter zoovele fouten binnengeslopen, ook in de voorstelling van den schrij ver, dat het aanbeveling verdient zijn aanvankelijk ruimere, maar minder gelukkige beschouwing te vervangen door een kort samenvattend, maar betrouwbaar staatje, dat we, ten gerieve van den lezer, laten aanvangen bij Wolfert van Bors- sele en Antonie van Bourgondië, den grooten bastaard hier aan hebben we dan weinig toe te voegen, terwijl we foutieve voorstellingen als bij den genoemden Jan van Kruiningen niet alleen, maar ook bij diens zoon of andere leden van dat be langrijke geslacht in hoofdzaak kunnen laten rusten. l) op unfaire wijze gedreven (zie boven), waarover, gelijk over het daardoor veroorzaakte conflict met den concurrent Middelburg ook Theissen, „De regeering van Karei V" 142143 vgl. ook Unger, „Bronnen" III 331 Noot 1 (voor de periode van -j- 1525), daar en elders voortdurend over moeilijk heden met die stad, die ook inzake den Schotschen stapel de concurrentie te duchten had van Antwerpen, en ook „differenten" had met Vlissingen en Arnemuiden, behalve Veere. 1Men gelieve de betreffende misverstanden inzake de Cruiningens (behalve in opstellen als in Navorscher XXXIII en de Nederlandsche Leeuw ook 1917, 190 en 1923, 344) in deel X van het B. W., naar onze nieuwere voorstelling te wijzigen (mogelijk voor een paar punten ook bij enkele van Bergens aldaar, waarmee de vroeger genoemde studie over Oud- Bergen te vergelijken van pastoor Juten). Diens artikel „De heerlijkheid Woensdrecht en hare heeren" (Taxandria 1936) gaf den eersten stoot tot mijn nieuwe zienswijze. Zie aldaar vooral bl. 21, op enkele details bovendien steun vindend bij de aangehaalde studiën van Fruin („Leen- register van Bewesten Schelde" 218, maar zie ook 235 en 246) en de Brakke (t.a.p. bl. 140 vlg., met name bl. 163 vlg.). Wat misverstand betreft te dezer plaatse, ook Obreen is daaraan niet ontkomen (hier door Algemeen Nederlandsch Familieblad 1892, 23) die (als ik zelf aan vankelijk ook) als dochter van Philips en Anna een Margaretha aan neemt, welke ook hij liet trouwen met Joos van Cruiningen, later hertrouwd met Catharina van Wassenaar, zie zijn „Geschiedenis van het geslacht Wassenaar" (Leiden 1903) bl. 46 en 57.

Archief | 1938 | | pagina 138