83 graaf van Bossu, evenals zijn voorganger, Jacob III, graaf van Hoorn, Vliesridder. Zie over hen, over Jacoba, eveneens tweemaal gehuwd, het laatst met den drie jaar na haar, nl. 24 April 1559 overleden Jan van Kruiningen en ten slotte Antonia, ook zij de vrouw achtereenvolgens van twee echtge- nooten, en de uit al die huwelijken gesproten kinderen met aanverwanten enz. het slot van het artikel over Adolf, wiens lof, naar men daar nog leest, gezongen is door Erasmus, die hem zijn boek over de „Deugden" heeft opgedragen (vgl. boven Boven spraken we meer dan eens over vorstelijke bezoeken van Karei V (zoo van 1515) en Deensche koningen of ko ninginnen op den Zandenburg, financieel zware beproeving voor Anna en haar stad Veere, waaraan Ermerins telkens weer herinnert en te ondragelijker na toch al zoo groote onheilen, als in 1505 (brand, en bezetting met krijgsvolk, beide gereleveerd), 1506 (een „val" of „grondbraak"), 1510 (een erge brand in Veere). Het zou haast een wonder geweest zijn, als de hardnekkigste der kwalen uitgebleven zou zijn die eeuwige pest, die werkelijk ook in Zeeland ging woeden (September 1518) en vooral te Veere en te Arnemuiden (met veel sterfte). Anna nam er de wijk voor naar Domburg. Maar als zij op den Zandenburg terugkomt, wordt zij door ziekte getrof fen, waardoor zij 8 December van genoemd jaar komt te overlijden, diep betreurd door Veerenaars en Vlissingers, ja door allen, bij wie zij bezittingen had, waarbij ten slotte ook nog Dixmuiden en Staple vermeld zijn, een heerlijkheid in de kastelanij van Cassel in Vlaanderen. Wat zij daarvoor geweest is, moge in deze aan haar (schoon ook haar geslacht en omgeving) gewijde studie voldoende naar voren gebracht zijn, op een korte samenvatting van welker hoofdzaken (met name natuurlijk voor de Veerenaars van belang) ten slotte nogmaals, behalve door de la Rue t.a.p. 509511 (die daar ook Reijgersberg aanhaalt), door Ermerins nadruk is gelegd en, na haar lofprijzing, geeft deze

Archief | 1938 | | pagina 141