85 NASCHRIFT. De voorafgaande studie beoogt allerminst een geschiedenis te leveren van het geslacht Borssele. Dit zou een misvatting zijn, waartegen de titel trouwens reeds waarschuwt, als doel aankondigend een verhandeling met Anna van Borssele als ,,pièce de resistance". Hiertegen aangeleund als het ware is dan een proeve, waarin men slechts grepen te zien heeft uit de geschiedenis van haar voorgeslacht (en omgeving). Ware de bedoeling een andere geweest, een nieuwe, af zonderlijke studie (welke ook verre den omvang van een tijdschrift zou overschreden hebben) naast deze ware noodig geweest, die trouwens ook reeds van enkele leden van het geslacht als een Hen(d)ric van Borssele mogelijk, ja wen- schelijk ware gebleken. In het een en andere geval zou nog heel wat meer en andere litteratuur gebruikt zijn moeten wor den dan nu reeds aangewend is, nog heel wat verder materiaal voor den dag gebracht zijn dan nu aangeboord kon en ook behoefde te worden. En daarmee is dan ongedrukt als gedrukt bedoeld. Wat het eerste betreft, verwijs ik naar het dienaangaande op bl. 11 gezegde, en wat het andere, het gepubliceerde aangaat, moge ik volstaan met er op te wijzen, dat uitgaven als die van het Oorkondenboek en van van Mieris om hier van oudere als die van ..Analecta" e.a. werken van Matthaeus of latere als die van den „Tegenwoordigen Staat" niet te gewagen hier allerminst uitgeput konden en ook al weer niet behoefden te worden. En voor gansch moderne lectuur herinner ik aan het boven aangevoerde in verband met de Fouw's belangrijke dissertatie, op zich zelve te meer waardeerbaar, waar haar „held", Philips van Kleef, toch ook in het nu verschenen, (voorloopig) laatste deel (X) van het ontijdig afgebroken Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek geen plaats meer heeft kunnen vinden (zie boven). Wat dit echter wel blijkt te bevatten, zijn een aantal artikelen (van de hand van nu wijlen W, M. C. Regt) over eenige

Archief | 1938 | | pagina 143