VIII komen, waarvan er twee reeds door de gravers uiteengeslagen waren, maar de derde nog vrij gaaf was en alsnog onder toezicht zou kunnen worden geopend. Ik heb me toen, zoodra het mij mogelijk was, weer naar Noord-Beveland begeven, en wel Zaternamiddag 12 Maart, vergezeld van den concierge van het Museum voor het maken van foto's. Het bestuur van het Genootschap had gemeend ook het „Rijksbureau voor Monumentenzorg" in Den Haag te moeten waarschuwen, zoodat toen ook jhr. dr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, hoofdcommies aan genoemd bureau, vergezeld van een teekenaar verschenen was op het terrein. Daar de tijd dien Zaterdagmiddag ontbrak om het graf nog te openen, werd het weer met heel wat zand toegedekt om mogelijke moedwillige vernieling te voorkomen. Aangezien voldoende vaststond, dat „Monumentenzorg" zich niet verder met de zaak zou belasten en de eigenaars der Emelisse-weië zoo spoedig mogelijk het terrein geëffend wilden hebben, werd op Dinsdag 15 Maart deze sarcophaag, die niet in zijn geheel vervoerbaar was, ter plaatse geopend onder mijn toe zicht. Eerst moest het opgeworpen zand weer verwijderd worden toen konden de bovenste steenen uitgelicht worden. Steen voor steen van het ton-ronde dak werd weggenomen de geheele sarcophaag was met slik gevuld. Zoodra de bo venste kleilagen waren weggeschept en skelet-resten zichtbaar werden, heeft in hoofdzaak de reeds genoemde heer Gelder man met onverdroten ijver alles voorzichtig weten los te krijgen, zoodat het geraamte en in het bijzonder de schedel en het bekken behoorlijk konden worden uitgelicht. Een en ander kon ik meenemen naar Middelburg en overbrengen naar het museum, waar de conservator van het kabinet van natuur lijke historie, P. J. van der Feen Jr., die, helaas, niet in de gelegenheid was geweest bij de opening van de sarcophaag aanwezig te zijn, deze vondsten hoopt te bestudeeren. De sarcophaag was, als reeds gezegd, geheel van middel- eeuwsche moppen opgebouwd, doch viel vrij gemakkelijk uit een. De vloer was plat, de zijwanden en het daarbij aanslui tende deksel waren rond opgetrokken de beide zij-einden

Archief | 1938 | | pagina 14