96 bouwd. 1) De Walcherse bergjes vertonen een treffende gelijkenis met het door A. de Caumont ontworpen stereotiepe beeld der Normandische „motte", met de heuvels van Dol, Rennes, Dinan, afgebeeld op het beroemde kleed van Bayeux (11e eeuw), waarop de krijgsdaden van Willem den Ver overaar verheerlijkt zijn, met de plattegrond van Mexborough Castle in Yorkshire (West Riding) en van talrijke andere kastelen, opgenomen in het werk van Armitage. 2) Uit de beschrijvingen maken wij op, dat het eigenaardige van die Normandische „mottes hierin bestaat, dat uit een ringvor mige gracht en de terreinoneffenheden de aarde in het midden van de kring of achterin vlak tegen de gracht aan tot een meestal ronde, soms ovale en soms ook wel vierkante heuvel of „mote" met vlakke kruin is opgeschoten deze heuvel wordt met gras zoden bedekt, op de top een brede, oorspronkelijk houten toren getimmerd en met een palissade omheind rondom de basis van de heuvel loopt de ringgracht, waarachter een grotere ruimte vrijgelaten is, bestemd voor een paar afhankelijkheden, houten loodsen, die tot woning, schuur, magazijn, stalling en smidse moesten dienen deze ruimte is weer door een brede ringgracht met palissade op de binnenwal omsloten de bui- tenwal is met een doornenhaag afgezet binnen- en buiten gracht staan met elkaar in verbinding en zijn nat of droog. Het type is altijd gemakkelijk te herkennen aan de ronde kruin, met een diameter van 30 voet, bestemd om de toren te dragen. Het voorhof is vrij wat groter dan het binnenhof en soms verlengd met een voorstuk de vorm van dit voorhof kan ook verschillend zijn rond, langwerpig met afgeronde hoeken, halvemaan-driehoek- of boonvormig, met een opper- 1) In Engeland golden deze heuvels lang voor Saksisch. Miss Ella S. Armitage, schrijfster van o.a. The early Norman Castles of Great Britain, 1912, bewees in Proc. Soc. Ant. Scotl., 1900, 66/88, dat zij van Normandische oorsprong zijn. 2) Zie C. Schuchhardt, Die Burg in Wandel der Weltgeschichte, z.j. fig. 179, 180, 183. H. W. C. Davis, Mediaeval England, 1924, 94/'9 en fig. 78. E. S. Armitage, The early Norman Castles in Gr. Britain, a.w„ passim.

Archief | 1938 | | pagina 156