97 vlakte van 50 vierkante roeden tot één en anderhalf gemet. De toegang naar heuvel en woontoren voert langs een ophaalbrug over de buitengracht door dit voorhof en is soms nog door een voorwal of voorschans beschermd. Toegang tot de woontoren is er niet gelijkvloers. Men kwam binnen door een deur in de eerste verdieping, langs een loopplank of ladder, rustende op de drempel boven, op de kruin der omwalling beneden, geschraagd door houten pijlers om het doorzwiepen te beletten. Is die brug ingetrokken, dan kan men slechts op handen en voeten naar boven kruipen. In de banmijl (eng. bor(d)land) staat de hoeve, die den kasteelheer van mondbehoeften moet voorzien. Deze bouw is met de Karolingische ,,curtis" ten nauwste verwanthij bevat inderdaad 1de curtis. het binnenhof, waar de heuvel staat (ofra.- en meng. court) de heuvel heet mote (ofra.- motte, meng. mote, mlat. mota, agger). De toren heeft ook verschillende namen lat. turn's, ofra. en meng. breta(s)che, mlat. bretagium naast ofra. dunio, fra. donjon, eng. dungeon, neng. keep. Het is de domus, sala, of casa regalis van de Karolingische „curtis Donjon uit mlat. dunio, dunjo, dungo uit domnionem, acc. van domnio, resp. voor dominionem en dominio, d.i. dominium „het domein of bezit, de verblijfplaats of zetel van den heer". Onder de latere stenen „donjons vindt men prachtexem plaren van het burgwezen van dien tijd. De korfvormige be kroning der twee beren, die aan de hoeken van elk bouwvlak m de hoogte rijzen, vindt men later in de versiering van oude stenen huizen terug, bv. aan de gevel van een der oudste huizen van Middelburg, nl. Rosenburch (15e eeuw), staande in de Lange Delft ,no. 99 (nieuwe nummering), afgebeeld in W. S. Unger, Oude huizen te Middelburg, 1923, biz. II, pit. 2). Het gebruik der „donjons" als kerkers zal ontstaan zijn, toen zij door de heren voor ruimer en beter ingerichte stenen huizen of „vesten" verlaten werden. 2) de curticula of het voorhof (ofra. baile, meng. bayle, bailey, (mlat. bal(l)ium)of fra. basse-cour, eng. base-court) Dit voorhof vormde de eerste verdedigingslijn. Archief 1938 7

Archief | 1938 | | pagina 159