104 De Frankische graven en edelen staan onder hem. Hij neemt de titel aan van ,,dux", ..ducatus Fresiae" en handhaaft zich als vassaal afgezien van een paar onderbrekingen zowel onder de vorsten van Oost- als onder die van West-Franken land, waarbij de landen aan de zeekust beurtelings worden ge voegd. Aan zijn getrouwen geeft hij op zijn beurt „beneficia" in leen. Hij en zijn neef Rudolf ten Z. van hem zijn omstreeks a. 870 de machthebbers ten Z. van het Vlie en de meesters van het deltagebied van Rijn, Maas en Schelde, met Wal cheren als steun- en rustpunt. De Deense heersers, Harald, Rorik, Rudolf, Godfried houden hun feodale eed van getrouw heid maar half, tonen zich laks in het beteugelen der Noorse plunderaars de inval van den geduchten Rollo kan a. 874 niet verhinderd worden hun houding is dubbelzinnig oog luikend werken zij hun landgenoten in de hand. De Noorse bezetters van Walcheren terroriseren en knevelen de bevolking, heffen belasting, brandschatten het land. Wanneer de Noor mannen het eiland verlaten, is Walcheren een halve woestenij. Er kan verband gelegd worden tussen de a. 841 door Harald en a. 850 door Rorik tegenover den Keizer aangegane ver bintenis, de zeekust tegen de invallen hunner landgenoten te beschermen. Op hun kastelen met ,,mote" voelden Rorik en zijn Deense getrouwen zich veilig te midden van een hun vijandig gezinde bevolking. Ze zijn door, voor en tegen de Noormannen gebouwd, en hun eerste aanleg moet dagtekenen uit de tweede helft der 9e eeuw, een eeuw vroeger dan de Normandische „mottes" en twee eeuwen vroeger dan de moated castles" in Engeland. Als wij zeggen ,,door de Noormannen gebouwd", is het met dien verstande, dat de ingezetenen van elke heerlijkheid, krachtens de burgban, zullen opgeroepen zijn, om naar de aan wijzingen en onder het waakzame toezicht der Noormannen aan deze heuvels te werken. Rorik en zijn volgelingen hadden 1Indien wij ons niet bedriegen, had Rorik zijn kasteel in Hogelande, op Rootrocxhil, welke benaming waarschijnlijk verbasterd is uit Roriks-, d.i. Hroderics hit. Hogelande was naar verhouding de meest versterkte plaats van Walcheren, een zgn. hoofdkwartier.

Archief | 1938 | | pagina 166