106 Sporen van paalwerk vertonen Walcheren, no. 1 en 11; Schouwen, no. 15. Op verdedigingswerk wijst de voorschans van Schouwen, no. 9. Op sporen van verblijf de zowat overal gevonden huisdier- beenderen en as, handmolen-, aanzet- en vuurstenen, bene vens de kelder van Schouwen, no. 9. Welputten vond men tot nog toe niet. Is dit ook een bij het onderzoek verwaarloosd punt. of putte men het water uit de eerste ringgracht Zoet water zal in die lage weilanden wel niet te vinden geweest zijn. Hieraan kan men nog toevoegen, wat Ermerins in zijn Zeeuwsche Oudheden, IX, 181, zegt over de berg van het kasteel Zandenburg bij Vere ..waarschijnlijk dat hieronder een ijskelder was, dit is zeker, dat volgens overlevering deze terp een magazijn van buskruid in zich bevatte, zijnde die terp in dezelfde gracht van 't kasteel gelegen waaruit die met een steenebrug met bogen en poort werd bezocht... welke gracht voorts aan drie zijden omzoomd was met breede grasperken, die weder alle in gallerijen en steene gebouwen besloten waren, daar mindere bedienden, vee en gereedschappen zullen geborgen zijn." Wij moeten het bekennen 't is een vrij pover resultaat Krachtiger steun voor onze thesis kunnen wij halen uit de waarnemingen van Van Giffen1), Remouchamps 2en Hu- bregtse3) bij hun bergenonderzoek gedaan. Daaruit blijkt wat wij reeds hogerop lieten doorschemeren dat de tegen woordige vorm der bergen niet in éénmaal, maar in tweemaal werd bereikt. De oorspronkelijke kernheuvel had een kleiner grond- en topvlak, was slechts it 2 M. hoog, rustte op een 1) Dr. A. E. v. Giffen, 7e en 8e jaarverslag Vereen, v. Terpen onderzoek, 48/'9. 2) A. E. Remouchamps, De vluchtberg bij de hofstede ..Berglust" te Ritthem op Walcheren (Oudh. Med. Leiden. Nieuwe reeks, VIII1, 1927, 40 v.v. 3) J. H. Hubregtse, De vluchtberg te Duivendijke (Schouwen) (Oudh. Med. Leiden, Nieuwe reeks X1. 1929, 61 v.v.).

Archief | 1938 | | pagina 170