113 verdeeld was over twee of meer heren, vermoedelijk in verband met het feit, dat er verscheidene sleutelposities waren Hoe meer werven, hoe meer heren Noodzaak is het o.i. niet. Even eens begrijpt men nu beter het door De Man in kaart gebrachte beeld der Walcherse werven naarmate men zich van de duin- kust die natuurlijke verdedigingslijn verwijdert, moesten zij wel talrijker en dichter worden. De twee-, drie- en .viersprongen van wegen, de samenloop van sprmken en rivieren zijn plaatsen, waar bevolkingscentra konden ontstaan, kiem van dorpen en steden. De cyclus berg met bijbehorende boerderij kerk dorp stad of ook wel omgekeerd, wordt hier met meer, elders met minder succes doorlopen. Voor de plaatsnamen op-werf en -hil als Scuwelinc- werve, Moggecshil enz. mogen wij de eerste kringloop wel aannemen de tweede wordt door De Man niet aanvaard. 1 Daar de bergjes dikwijls aan de grenzen der heerlijkheden werden gebouwd, kwamen soms twee of drie bergen dicht bij elkaar te liggen. Zo had men, met de bijgebouwen, de houten loodsen op het voorhof en de hofsteden in de banmijl, een dorp in de kiem. Er ontbrak alleen de kerk. Toen die er kwam, groepten zich nog meer huizen daaromheen. Zo ont stond een dorp. Had de heer van 't kasteel oorspronkelijk uitsluitend een krijgskundige zending te vervullen, van lieverlede werd hij ook bestuurlijk ambtenaar en kregen de „werven'" meer en meer een vreedzame, administratieve en oeconomische be tekenis voor het Zeeuwse land. Vaak bleef de ontwikkeling ook uit Poppeherke, Mariekerke, Poppekinderendorp, Ver- geijlkensdorp. Bakkersdorp. Koenkinsdorp, Swake, 's Herhils- dorp bleken geen levenskracht te hebben en zijn teloorgegaan. Sommige bergjes worden in de Overlopers hil(le) genoemd, een woord, dat aan de Vlaamse kust, in Zeeland en Noord- Brabant nog gebruikt wordt voor „hoogte", vooral „duin hoogte". Zo heelt men op Walcheren den Hil, de hil(le)meet, Cipershil, Galgehil, Luyshille, 's Papenhil, Root Rocxhil. 1) J. C. De Man, Vluchtbergen in Schouwen enz., a.w., 129.

Archief | 1938 | | pagina 181