116 Of de Walcherse werven soms ook gediend hebben tot het houden van volksvergaderingen en rechtszittingen De Man betwijfelt het.1) Onze gedachten glijden bij die vraag naar de (lioed)warf (lat. coetus, cetus) in Kenne- merland, Groningen en Friesland tussen Zuiderzee en Eems, waarop 's lands zaken, bestuur, wetgeving en recht betref fende, werden besproken en geregeld alsook naar het feit, dat de Salische Franken hun rechtspraak gewoonlijk bij heuvels hielden, zodat zij elke gerechtsplaats ..malloberg" noemden. Wij herinneren ons ook dat, wie uit Walcheren a. 1100 ge zonden waren om Thiofrid, abt der abdij van Echternach, te Antwerpen af te halen, daar niet langer op den abt wilden blijven wachten, omdat zij het „ding", een van de drie jaar lijkse volksvergaderingen moesten bijwonen. Het mag ons dus eer bevreemden, dat de Zeeuwen, naast het „ding", ook geen „(ambachts)werf"zouden gehad hebben, waartoe onze heuvels of „werven" de aangeduide plaatsen waren, evenals de .moated mounds" en „conspicuous hills" in Engeland.2) Heuvels, grote bomen zien wij immers altijd genoemd als ver zamelpunten voor de bewoners van eenzelfde district. Dat er rechtspraak op de Walcherse werven werd gehouden, ligt voor de hand, nog niet zozeer qua heuvel, maar omdat de werf de woonplaats en zetel was van den ambachtsheer of schout, bij wien de uitoefening der rechterlijke macht berustte. Zo kan het woord werf met de betekenis „heuvel" ook in zwang gekomen zijn. Indien wij enige bewijskracht aan de semasio- logische ontwikkeling van het woord „werf" mogen ontlenen, dan voert deze ons juist tot het beeld terug van een kring, gevormd door de aanwezige opgezetenen uit het ambacht bij de in open lucht gespannen vierschaar. De naam der openbare rechtsvergadering werf is dan overgegaan op het terrein, waar ze gehouden werd. Het sporadisch voorkomen 1) J. C. De Man, Vluchtbergen in Walcheren, a.w„ 127. 2) Zie; J. Taylor, Names and their histories, 18982 „There are many names like „moat hill which may have been places of popular assembly, either hundred moots or shire moots. Other moots were held at conspicuous hills."

Archief | 1938 | | pagina 184