123 namen geven en bespreken, die ik in Holland zoo maar losweg grijp, die dus voor het grijpen lagen, waarbij ik het nogmaals betreur, dat ik geen hoevenamen ken in Schouwen en Walcheren. Noodig voor mijn betoog heb ik die echter niet direct, omdat alles ook zonder deze namen nu juist te hebben, toch duidelijk genoeg is. Hier in Hoorn, mijn woon plaats, noemt men het buitendijksche land onmiddellijk bij de stad gelegen langs het Flevo-meer ,,de hai of ook wel ,,de haai". Als er weer een nieuwe verpachting op komst is, staat in de Hoornsche krant, dat ,,de Hay zal verhuurd worden. De „ei" wordt hier nl. als „ai" uitgesproken, zooals trouwens langs de geheele Hollandsche kuststreek. Bij Alkmaar ligt op den geestgrond het dorp Heiloo 1Heibosch), door de bevolking echter „Hailoo genoemd. Ten N.W. van Veur vindt men op den geestgrond het landgoed „Noorthey" (waar vroeger een bekende kostschool was), terwijl daar in de buurt twee duinvalleien voorkomen, genaamd Groot- en Klein-Berkhey en in dien omtrek vroeger ook het later ver dwenen dorp Berkheide lag. Ten Z.W. van Den Haag ligt verder het bekende dorp Ter Heyde. Nu zij het nogmaals gezegd de daar geboren menschen spreken al die woorden met „ai" uit. Bij Rotterdam vond en vindt men tusschen den Westzeedijk en de eigenlijke Nieuwe Maas de Heyplaat. waarbij de Heyhaven ligt, zoo bekend door den nu aan gevangen tunnel-aanleg, terwijl ik meen, dat de oer-echte in Rotterdam gewonnen en geboren volksman ook hier „ai" uitspreekt. En tusschen de haymeten op Goeree zie ik op Hubregtse's kaart een hoeve liggen, die den naam draagt van ,,Hey~borg". In den Noordpolder te St. Maartensdijk, in Zeeland, liggen de twee bekende hoeken „de Hooge Heide' en „de Lage Heide". Menschen, die hun huis of hoeve daarin hebben, wonen „op de Hei", terwijl een sinds zeer oude tijden, bekende hoeve daar ook heet, de Hooge Heide". Op Beekman's kaart van Zeeland in het jaar 1300 staan ten Oosten van Noord-Beveland twee eilanden geteekend. 1Mij is ook de andere verklaring van dien naam bekend.

Archief | 1938 | | pagina 191