128 middeleeuwen ook in de schrijfwijze tot uiting. Men schreef, omdat toen het verkeer zoo slecht was, het onderwijs haast ontbrak en boeken en kranten geen nivelleerenden invloed uitoefenden, in alle gewesten meer phonetisch. Dit kan men in alle landen van West-Europa opmerken, zooals in den loop van dit betoog bijvoorbeeld ook nog voor Frankrijk zal worden aangetoond door een voorbeeld, dat bij onze uitéén zetting past. De lange ee werd blijkbaar ook wel achter in den mond. dus als aa uitgesproken en nu lezen we in een stuk uit de middeleeuwen en uit Zeeland en dat betrekking heeft op Witte van Haemstede „een jonc wive dat by Haecen Witte een kint hadde enz.'- en een hoek in den Noordpolder, die aan een zekeren heer Dankert behoorde heet „Schar- dankertslandZoo is het dus zoo goed als zeker te achten, dat de 2 tendenties, die in Schouwen en Walcheren ,,hey' als „hay" deden uitspreken, ook in het schrift tot uiting kwamen. Dat deze ay in de woorden „hayman" en „haymete" is blijven bestaan, is heusch geen wonder, gezien het feit, dat deze woorden in afgelegen streken van het land werden ge bruikt en feitelijk slechts door de polderbevolking in ruimen zin werden gebruikt. Hierbij merken we nog op, dat in het Hollandsch in de middeleeuwen, ook in de spelling nog vele ay's voorkwamen, maar deze werden of aai of werden ey en ci in de spelling. Een teekenend voorbeeld is daarvoor het woord baie bes). Dit woord ontleende zijn a aan het Fransch, maar werd later toch als bei(e) geschreven. We gelooven gerechtigd te zijn tot de conclusie, dat het woord hey, ook geschreven hay, met de genoemde beteekenis in het Zeeuwsch in de middeleeuwen heeft bestaan. Over de woorden „manse" en „man". In oude Latijnsche charters, die betrekking hebben op landerijen uit ons land wordt vaak het woord „mansus" genoemd. Dit Latijnsche woord duidt aan een landelijke wo ning met bijgebouwen en het daarbij behoorend land, als één geheel opgevat, dus een „hoeve", In Frankrijk verschijnt dit

Archief | 1938 | | pagina 196