132 heid, om niet te zeggen zekerheid, als we in aanmerking nemen en ons herinneren, dat de Vlamingen menigvuldige betrek kingen onderhielden met Maine en Normandië en zij, door hun abdijen vooral een groote rol speelden bij de indijkingen in Zeeland. In cultureel opzicht stond Vlaanderen toen hoog. De beschaving van zijn gravenhof en zijn adel was Fransch, de groote Fransche dichters leefden niet aan het hof te Parijs, maar aan het hof der Vlaamsche graven. Zoo drongen toen veel Fransche woorden Vlaanderen binnen en de Vlaamsche bedijkers namen ook woorden mee aan de Fran sche spreektaal ontleend en betrekking hebbende op het dijk en polderwezen. Een welsprekend voorbeeld hiervan is het woord „rempart"gebruikt voor „zeeweringdat in de Zeeuwsche overloopers onder den naam „rampaart" ver schijnt. In den Noordpolder te St. Maartensdijk, in de 14de eeuw bedijkt, liggen de hoeken de Kleine en de Groote Ram paart, terwijl een der dijken van het in 1353 door Klaas van Brigdamme en Hendrik Buffel bedijkte Oosterland den naam draagt van den Rampaartschen dijk. Zoo hebben ze ook het woord „man", dat eigenlijk oorspronkelijk „manse" luidde en dat ze zelf uit Noord-Frankrijk hadden naar Zeeland mee genomen. Een „man" beteekende dus toen in het Zeeuwsch „een manse", een hoeve en dan zoowel een veehoeve, een bouwhoeve als een moerhoeve, of ook wel eenvoudig een stuk land. Indien we nu de 2 woorden „hey" of „hay" en „man" samenvatten, krijgen we dus, dat het nieuwe woord hayman een hoeve of een grooter of kleiner stuk land op de hey of hay is. Daar de Vlamingen waarschijnlijk niet noordelijker zijn gekomen dan Schouwen (ook in West-Noord-Brabant traden ze op, bijvoorbeeld in Baarlebossche) vinden we het woord hayman niet noordelijker dan dit eiland, misschien sporadisch nog wel ergens op de Zuidhollandsche eilanden. In Goeree heetten deze landen dan ook niet „hayman" maar „haymete", maar dit beteekent precies hetzelfde. Toen men later den naam „hayman" niet meer begreep werd pas de naam „landen" er aan toegevoegd en ontstond dus de vorm

Archief | 1938 | | pagina 200