134 Flauwersmoer niets meer zien. kan hieraan liggen, dat hij geheel afgegraven is, om de aarde te gebruiken voor de inlaagdijken, die hier later gekomen zijn. Dit is op tal van andere plaatsen in Zeeland ook geschied. Zoo kan men met groote moeite tusschen de akkers door in den Poortvlietschen polder den Stompertsdijk nog herkennen, maar toch niet duidelijk en wie van dien dijk niets afwist, zou hem nooit terugvinden. Later kwamen deze vrijlanden wel binnen den nieuwen Schouwschen dijk, maar daar ze misschien wel eeuwen als schotvrijland op de ,,hey" economisch waren benut, hetzij als moer-, hetzij als weiland en zelfs bewoond werden, bleef bij het indijken die vrijdom, wat het schot betreft, bestaan, maar waarschijnlijk niet wat de dijklasten betreft. Ze zullen dus m.i. wel in de veldboeken als dijkersland zijn aangeslagen, maar niet op de steenrol zijn aangeteekend. We weten echter niet welke verwoestingen de zee heeft aangericht. 4e. In den verleibrief van Witte van Haemstede (waar mede hij met Renesse werd verleid Haemstede kreeg hij pas een tiental jaren later dus in den brief van 1299 staat dat Witte daar in Renesse alles ontvangt .waart in ambachten, waart in landen, in tienden, aan molen, aan uitdijcke, aan duinen, aan haymanne". Hierbij kunnen we aanteekenen, dat dus „uitdijcke" en „haymanne" worden onderscheiden. Met uitdijcke heeft men wel bedoeld de gorzen, die nog telkens ondervloeiden. (Terloops kunnen we hier ook weer de phonetische spelling zien want er staat haymanne, uitdijcke. De meervouds-n werd niet gehoord en dus ook niet geschreven. Dit wijst ook weer op verwantschap met de Hollandsche taal, want in Zeeland laat men de slot-n wel hooren. Of is het charter door een Hollander gemaakt. We weten dit niet. 5e. In 1704 hadden Zeelands staten bij de veiling van leenen nog het recht van zeker aandeel in 't verhef van haymanland, in het ambacht van Noordgouwe vervat. Hierbij kunnen we aanteekenen, dat deze dus afkomstig zijn uit den tijd, dat de Gouwe nog open was. Noordgouwe

Archief | 1938 | | pagina 202