136 Wat Walcheren betreft kunnen we over de haymannen langs de duinen kort zijn. Het waren ook stukken land op de ,,hay". Over den Hayman bij Middelburg, wij bedoelen het groote complex, waar de nieuwe haven door gegraven werd, hebben we wel wat in het midden te brengen. In Holle- stelle, ,,De Honte en het eiland Borssele" lees ik „1532. Middelburg koopt den hayman voor het graven van een vaart. Middelburg mocht dien hayman bezitten en gebruiken als Zeeuwsch leen met ambachtsrecht en ambachtsgevolg en uit den verkoop bij bernende kaers verneemt men, dat de somperige gronden nog nooit waren verleid geweest." In den Teg. Staat staat onder Middelburg octrooi 1530 (door Karei V). Bepalingen de haven zal uit de stadskasse gemaakt wor den en er zullen twee sluizen gelegd en onderhouden worden. De landen moeten volgens waardeering ingekocht worden, waartegen Middelburg het recht op den dijk gekregen heeft (dat voor de verkoopinge de ambachtsheeren hadden). De Rentmeester van Bewester-Schelde behield de hooge juri- dictie. Verder kunnen we mededeelen, dat bij den hayman een water liep, dat op Beekman's kaart als Mannesee staat aangegeven. Hubregtse leest hiervoor Manne-zee. De opvatting laat zich ook verdedigen, dat het Mannes-ee is geweest, waarin dan Mannes de tweede naamval van Man zou zijn we hebben nl. ook de Heydens-ee. terwijl op dezelfde kaart op Zuid-Beveland de Man-ee voorkomt. Dit in het midden latende, wijst in elk geval de naam op het aanwezig zijn van een „man" een „hayman". Uit al dit aangevoerde over den Hayman bij Middelburg meenen we dit te kunnen zeggen le. het land was nog nooit verleid geweest. Was het een polder geweest, dan was dit zoo goed als onmogelijk. Pas door den aankoop van Middelburg werd het een ambacht. 2e. Middelburg zou de dijken bezitten, die vroeger aan ambachtsheeren hadden behoord. Daar de „hayman" echter

Archief | 1938 | | pagina 204