XV middelmatige tot korte, breed gebouwde gestalte, een type dus, zooals men onder de tegenwoordige bevolking van Zee land nog vaak ontmoet. In J. de Vries c.s. 'Volk van Neder land' (Amsterdam 1937) vertoonen afb. 19 'Jonge boer van Walcheren' en de gekleurde plaat bij p. 168 'Zuid Beveland, Protestantsche jonge vrouw' duidelijk het Alpine type. Groepeert men de door J. C. de Man, Sasse Vader en Zoon, Bolk, de Pauw 6 Jacques gepubliceerde schedel-indices volgens de recente methode van Ariëns Kappers (zie tabel biz. XVI), dan blijkt, dat de Zeeuwsche Alpinen behooren tot de groote groep der rondhoofdige rassen, die van Toerkestan tot in Engeland wonen en die Kappers (1935, Kon. Acad. v. Wet. Amsterdam, Proceedings 38, 989) Neo-Aziatisch noemt, in tegenstelling tot de Palaeo-Aziatische schedeltypen, waartoe het Noordsche ras behoort beide groepen zijn waarschijnlijk in Azië ontstaan, de Palaeo-Aziatische groep eerder dan de Neo-Aziatische. Zooals bekend, komt het Alpine of 'ostische' ras, behalve in Zeeland, ook talrijk voor in Waalsch België, Bretagne, Auvergne, Zwitserland, Elsasz, Baden, Beieren en Oostenrijk. Waarschijnlijk verschillen de menschenrassen niet slechts in lichamelijk, maar ook in geestelijk opzicht en zijn lichame lijke raskenmerken met een min of meer bepaalden psychischen aanleg verbonden. Een uitgebreid statistisch onderzoek naar de geestelijke eigenschappen der menschen van Alpien ras is nog niet uitgevoerd en bijna alles, wat men over hunne karaktertrekken leest, berust op intuïtieve indrukken.1) Ver schillende schrijvers roemen de Alpinen als rustig, werkzaam, zuinig en volhardend. In de maatschappij zijn hunne ge dachten meer op het practische leven en hunne naaste familie dan op verre en verheven idealen gericht. Aan hun godsdienst zijn zij zeer gehecht zoowel katholieke als protestante 1Leest men, wat P. J. Meertens in 'Nederlandse Volkskarakters' (Kampen 1938) over de Zeeuwen schrijft, dan krijgt men den indruk, dat onder deze bevolking van gemengd ras vele Alpine karaktertrekken bewaard gebleven zijn.

Archief | 1938 | | pagina 21