XVII groepen komen voor. Nieuwlichters zijn het niet, in de politiek zijn zij eer behoudend dan revolutionair. Ofschoon deze en dergelijke eigenschappen voor de samen leving van groote waarde kunnen zijn, heeft men zich over de psyche van het Alpine of 'ostische' ras toch veelal zeer geringschattend uitgelaten. Met bijzonder weinig sympathie teekent hen H. F. K. Günther ('Rassenkunde des deutschen Volkes', 9299 Tausend, Berlin, 1937 hierin wordt ook Nederland besproken)'lm ganzen erscheint also das Wesens- bild der Ostrasse nach den etwa in Deutschland und Mittel- europa feststellbaren Anschauungen nicht eben günstig oder anziehendSolange die erwahnten abendlandischen An schauungen noch nicht ganz geschwunden sind, wird gleich- sam niemand ostisch sein wollen.' (I.e. p. 235). Hij noemt hen kleinzielig en kleinburgerlijk. Zij zouden onzindelijk zijn op lichaam en huishouding. (I.e. p. 229 sq., 235). 'Entnordung' (d.i. relatieve vermindering der Noordsche elementen van een volk ten gunste van andere, i.e. Alpine bestanddeelenbetee- kent volgens Günther geestelijk verval.'Ein neuesStreben aber, etwa ein Streben zu ostischem Geist, ist nicht möglich, da es so etwas wie ostischen Geist nicht gibt' (l.c. p. 463). Onder historische personen zijn voorbeelden van het Alpine type de admiralen Michiel Adriaansz. de Ruyter, Kortenaer, de broeders Johan en Cornelis Evertsen, voorts Maria Reigers bergen, de echtgenoote van Hugo de Groot, Kenau Simonsd. Hasselaar, de dichteres Anna Roemersd. deze laatste ook wat postuur aangaat en, mij dunkt, ook Herman Boerhaave. Deze voorbeelden kon ik zonder moeite vinden en het doet dan ook vreemd aan bij Günther (l.c. p. 297, cf. p. 233) te lezen 'Reinrassige Vertreter der ostischen Rasse sind unter den überragenden Menschen anscheinend kaum oder gar nicht vertreten. Es ist mir zum Vorwurf gemacht worden, ich hatte als Beispiele für ostische Züge nur Bilder unbedeu- tender Menschen gewahlt. Seit der dritten Auflage habe ich daher versucht, möglichst diesen scheinbaren Mangel aus- zugleichen. Aber das verhaltnismassig sehr haufige Vorkom men nordischer und geringere Vorkommen ostischer Züge

Archief | 1938 | | pagina 23