XVIII bei bedeutenderen Menschen ist eben kein Zufall.' Ik beweer niet, dat de zooeven genoemde personen genotypisch zuiver Alpien zijn, maar ook Günther deelt zijn voorbeelden zonder genealogisch onderzoek slechts op grond van de uiterlijke verschijning (phaenotype) bij een ras in (l.c. p. 38). De graven van het strand bij Domburg, die men omstreeks 500 tot 800 na Chr. kan dateeren, bevatten geen enkelen schedel van dit rondhoofdige ras, het kerkhof van het platte landsdorp Nieuwlande (in 1530'32 ondergeloopen) en de Middeleeuwsche begraafplaats in Wanteskuipe (Noord- Beveland) daarentegen leverden uitsluitend Alpine schedels op, terwijl de tegenwoordige bevolking van Zeeland gemengd is. Uit deze en andere feiten kan men concludeeren, dat het Alpine en het Noordsche ras oorspronkelijk gescheiden in Zeeland gewoond hebben en dat de vermenging voornamelijk in de laatste 4 eeuwen heeft plaats gehad. Ik vermag uit den loop der geschiedenis niet in te zien, dat deze vermenging den ondergang van Zeeland voorbereid heeft, zooals men volgens Günther en zijn voorgangers zou moeten verwachten. Gobi- neau 'Essai sur l'inégalité des races humaines' (1853'55) 'hat als erster darauf hingewiesen, dasz sich durch die Ver- mischung der nordischen Rasse mit anderen Rassen das vorbereite, was man heute (nach Spengler) den Untergang des Abendlandes nennt.'Günther l.c. p. 19).Zoowel Gobineau als Günther (l.c. p. 406 sqq.) dachten hierbij vooral ook aan vermenging met het Alpine ('ostische') ras. De consequentie, waartoe Günther (l.c. p. 466) door zijn persoonlijke afkeer van het Alpine ras komt, is deze. Het Alpine ('ostische') individu kan een achtenswaardig mensch zijn, maar zijn voortplanting is minder gewenscht 'innerhalb eines nordisch bedingter Volkstums' (als hoedanig Günther ook Nederland beschouwt, l.c. p. 279). Günther is een der wortels van de nationaal-socialistische leer, is thans hoogleeraar aan de Universiteit te Berlijn en heeft door zijne publicaties in populair-wetenschappelijken vorm een grooten invloed. Zijn voornaamste werken worden, blijkens een recent prospectus van den uitgever, aanbevolen

Archief | 1938 | | pagina 24