XIX door de 'Reichsstelle zur Förderung des deutschen Schrifttums' en zijn opgenomen in de lijsten '100 Bücher für die national- sozialistischen Büchereien'. In welken tijd en op welke plaatsen de beide genoemde rassen zich oorspronkelijk afzonderlijk in Zeeland gevestigd hebben, is nog niet opgehelderd. Ik veronderstel, dat de ver spreiding van het Alpine ras in Zeeland iets te maken heeft met het bewoonbaar worden der jonge zeeklei na de over stroomingen der vroege Middeleeuwen. Prof. mr. R. Fruin ('De Provincie Zeeland en hare rechterlijke indeeling vóór 1795', Middelburg 1933, p. 11 sqq.heeft de hypothese opgesteld, dat de verhouding tusschen de beide maatschappe lijke standen in Zeeland op een verschil in ras steunde, (lil aansluiting hierop Hubregtse in dit 'Archief' 1937, p. 31). Om dergelijke hypothesen te toetsen is samenwerking tus schen archaeologie, archief-onderzoek en anthropologic noo- dig. In dit verband ware het belangwekkend geweest de skeletten te bestudeeren uit de baksteenen sarcophagen, die onlangs te Emelisse gevonden zijn, en waarin toch wel kerkelijke of wereldlijke aanzienlijken zullen begraven zijn. Helaas slechts één skelet heeft men kunnen bergen, de andere zijn vernield en verloren. In 1866 ontving Dr. J. C. de man 9 schedels uit de be graafplaats in Wanteskuipe en publiceerde de bijzonderheden hiervan in 1885. (Pittard l.c. p. 249 citeert deze vondst als 'le cimetière de Colijnsplaat'.Met vreugde heb ik 22 Febr. 11. de gelegenheid aangegrepen op dezelfde begraafplaats een onderzoek in te stellen met de krachtdadige hulp en voorlichting van onzen Thesaurier, van ons medelid L. G. Gelderman, arts te Kortgene en van den heer Krijn de Vos aldaar. Een tiental schedels van Wanteskuipe zijn wederom voor ons museum geborgen Gemeten zijn ze nog niet, daar het praepareeren bijzondere zorg vereischt. Op enkele schedels nl. vond ik nog rijkelijk donker haar. een kleur die juist bij het Alpine ras past. Een der resultaten van het verzamelen van fossielen in goede samenwerking met het Rijksmuseum van Geologie te

Archief | 1938 | | pagina 25