XX Leiden is het constateeren in Zeeland van landdieren uit het Oud-Pleistoceen. Visscherij in den Roompot ter diepte van ruim 20 meter leverde in de laatste jaren resten op van Cervus Falconeri Dawkins, Elephas meridionahs Nesti, Mastodon arvernensis Nesti, Hippopotamus amphibius L. Deze zoog dieren moeten, al of niet gelijktijdig, in of nabij Zeeland ge leefd hebben na de in groote hoeveelheid bekende marine fauna van het Jong-Tertiair dezer streken (Mollusca, haaien, Cetacea) en vóór de door Dr. J. C. de Man in Zeeland ontdekte Jong-Pleistoceene fauna van Elephas primigenius Blumenbach (gewone mammout), Rhinoceros antiquitatis Blumenbach, Bison priscus Bojanus, enz. Met den term Oud-Pleistoceen bedoel ik ruim genomen het Pleistoceen vóór den Risz-IJstijd. Van der Vlerk preciseert en stelt Cervus Falconeri, Mastodon en den na te noemen Trichechus in het Günz-Glaciaal, Elephas meridionalis en Hippopotamus in het Günz-Mindel-Interglaciaal. Ik herinner er aan, dat Günz-Glaciaal ongeveer overeenkomt met den Norwich-horizon van het Icenian, het daarop volgende Günz- Mindel-Interglaciaal met den horizon van Tegelen. De in Zeeland gevonden beenderen (inclusief tanden en gewei-stukken) der genoemde Oud-Pleistoceene zoogdieren zijn niet slechts aan hun vormen en afmetingen systematisch te onderkennen, zij verschillen van de jongere ook doordat zij 'versteend' zijn, d.w.z. het soortelijk gewicht is hooger, de hardheid grooter, de breukvastheid is gering, de klank is hooger en helderder, als men er met een metalen hamertje op tikt, de kleur is blauwzwart. (Over het aschgehalte zie v. d. Vlerk 1. c. p. 10). Denzelfden fossilisatie-toestand vertoont een gebroken en niet geheel volledige (en daardoor misschien niet determineer- bare) radius van een paard (Equus sp.), dat ook tot deze fauna kan behooren. Tot hetzelfde tijdperk behoort misschien de zoetwaterschelp Corbicula fluminalis O. F. Müller, die in Engeland te zamen met Hippopotamus amphibius, bij Rome met Elephas meridio nalis gevonden is (vgl. von Linstow, van Regteren Altena).

Archief | 1938 | | pagina 26