9 sinds de 17de eeuw ten bate van Goes en Zuidbeveland in 't algemeen gewonnen terrein, gelijk wij in onzen tijd het „Et seges ubi mare fuit" van kracht hebben zien worden voor de landen om den afsluitdijk1). Het heet, dat de archieven verloren zijn geraakt van het oude Borssele, waarvan Monster de hoofd,,stad" was, althans de plaats met locaal recht „ter leering" aangewezen op Mid delburg naar Fruin „De provincie Zeeland en haar rechterlijke indeeling vóór 1795" 2). Ook door dat verlies zijn we zoo slecht ingelicht betreffende het lot der bewoners. Wel vernemen we, dat eertijds aanzien lijke families verminderd en boeren verarmd uit de geteisterde streken naar elders verhuisd zijn. Zouden daar dan ook niet oude Borsseles onder geweest zijn We weten ook van lang durige bewoning van het Borsselsche kasteel ,,'t Huys van Troye" te Borssele of liever bij Monster aldus genaamd naar de kapittelkerk van kanunniken en gewijd aan St. Petrus, welke kerk er, naar De Kanter en Dresselhuis a.w. 253, later niet meer stond 3). Maar het kan toch niet anders of in 1532 bleven de golven de baas en de eigenaars of in het algemeen de bewoners van het ambacht moesten wijken. Sinds en door de ontbinding van het Frankische rijk zijn de bezitters dezer landen, gelijk van andere in hetzelfde gewest, leenmannen geworden van de graven van „Zeeland" van den beginne af betrokken in den eeuwenlangen strijd 1) Een goed deel! Want sinds genoemde eeuw, zelfs al de 1ste helft, is aan den Zuidelijken oever van Borssele weer een vrij breede strook (van 2 K.M.), waar nu de Hont loopt .bedijkt als onbedijkt land verloren gegaan en een MOO M. lange schoordijk is ontstaan waar, vóór de zeewering, alle voorland als slachtoffer van de ..grondbraecken" of .vallen" is verdwenen. 2) Uitgave van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (Middelburg 1933) bl. 67. Fruin beroept zich hier op Unger, ..Bronnen tot de Geschiedenis van Middelburg" (in: R. G. P. II). 3) Over dat Monster en bijbehooren 't mede reeds aangehaalde werk van Van Empel en Pieters, 114. Ook uit de bovenbedoelde kaart van Visscher blijkt, dat het ongeveer in 't midden van 't eiland Borssele (W.) gelegen was, niet ver van de tegenwoordige gemeente van dien naam (zie boven).

Archief | 1938 | | pagina 67