11 dien lsten graaf van Holland en Zeeland, schenker van een nieuwe keur voor dit gewest en bewonderaar van de ont wikkeling zijner rechtsinstellingen1)? Hier, waar we ons slechts tot enkele grepen uit zijn vroe gere, aan lacunes trouwens nog rijke geschiedenis beperken moeten, herinneren we er vooreerst aan, dat heer Wolfert (naar een oude Vlaamsche kroniek) ..strenuus miles et pru- dens valde ac formosus", de bekende gunsteling van Jan I, toen al lang dood was, vermoord immers 1 Aug.1299 te Delft. Bij bedoelde beperking zullen we ons dan ook wel in hoofd zaak moeten houden aan de gedrukte literatuur o.i. een zuiver en verdedigbaar standpunt 2). Daarin, naar reeds bleek, neemt de tijdgenoot van Floris V, Wolfert, een breede plaats in, maar in zekere mate deden dit toch ook verschillende heeren ,,de Berselre" om hier niet te spreken van de Renesses, de Cruiningens e.a. groote heeren, die kunnen gelden als stam houders uit de 4 of 5 aanzienlijkste geslachten van Zeelands zeker sinds 1 Aug. 1292, Gosses, „De rechterlijke organisatie van Zeeland in de Middeleeuwen". Lit. over deze geheele periode ten slotte nog bij Van Empel en Pieters a.w. II, 370 en later, passim (zie bl. 388) dit boek zet de positie uiteen van dezen Borssele onder de ambachtsheeren van Zeeland en zijn beteekenis voor den Zeeuwschen adel. 1R. Fruin, a.w., bl. 7. Vgl. ook Lasonder, „Bijdrage tot de geschie denis van de hooge vierschaar" ('s Gravenhage 1909) bl. 22. 2) Ook naar de opvatting van Mr. A. Meerkamp van Embden. Dit is objectief gezien, al kan redelijkerwijze van een Rijksarchivaris worden verwacht, dat hij een, trouwens gegronde, voorkeur heeft voor het onder zoek in de archieven, hier de Zeeuwsche. met name de familie-archieven van Borssele. Doch dit is nog in vollen gang, getuige de, hier onnoodig te verzwijgen, plannen van Mej. Dr. Felix te Middelburg (met name wat betreft den tak Souburg) en die van Mr. de Brakke, thans archivaris te Veere, dus mede aan de bron zelve werkzaam en wel juist aan den Veerschen tak zoo ergens dus dan hier aanleiding te over tot arbeids verdeling als de eenige mogelijke weg, waar stof genoeg ligt voor meer dere proefschriften, waar steentje voor steentje voor den dag gehaald moet worden. En met een „zeer veel is a refaire" eindigde de Rijksarchi varis te Middelburg zijn in dezen geest en met veel welwillendheid ver strekte mededeeling.

Archief | 1938 | | pagina 69