12 adel, waaruit met de bastaards van Bourgondië, de ook in dat gewest gegoede markiezen van Bergen-op-Zoom, althans later, als eerste edelen op den voorgrond zullen treden. En tegen genoemden graaf waren het meerderen van eerst- bedoelden, die, met dien Wolfert, (Maart) 1289 leenhulde bewijzend aan Guido van Vlaanderen, zich gericht hadden, daar hij niet datgene had willen herstellen (naar Kluit, ,,Hist. critica" II 893) ,,quae violenter et injuste contra Terrae consue- tudines peregisset"1). En onder die Borsselsche heeren noemen we Floris, die van zijn vader Pieter, stamvader van den oudsten tak, immers oudere broeder van Wolferts vader Hendrik (gezegd Wisse) behalve dat Borssele, het eiland, tal van andere goederen op Zuidbeveland moet geërfd hebben. We zien hem dan ook, afgezien van zijn bezit van de hooge heerlijkheid van Borssele, optreden als heer van Goes en Cloetinge (waarover, in verband met Kapelle, de studie van de Man 104107) later ook van Hulst een heel andere Floris dus dan die trouwens veel vroegere naamgenoot, welken de Ned. Leeuw (1886, 65) noemt (reeds op 1160) als be zitter van de heerlijkheid van der Nisse (ten Z. van Goes), die echter later, althans tijdelijk, is verbeurd verklaard een van die gevallen, die we ook bij belangrijker bezittingen, van Borsseles zoo goed als van anderen, aantreffen, dit Goes zelfs niet uitgezonderd. Toch was deze plaats in het algemeen als een Borsselsche stad aan te merken, werd dit althans 1 Januari 1266 blijkens een oorkonde, waarbij ridder Petrus de Borsalia tolvrijheid krijgt voor zijn „homines de Goes"2) 1) Vgl. daarmee van den Bergh. ..Oork." II, No. 666, Uit de hier be doelde grooten. vooreerst uit de families van het zoo vertakte geslacht van Borssele zijn, naar blijken zal, een enkele keer, een stadhouder, doch heel veel. althans sinds 't uitsterven van 't huis van Voorne met Machteld (1371) de burggraven van Zeeland gekozen. De titel of waardigheid van eersten edele behoort pas tot een latere periode der 16de eeuw. 2) Gosses a.w., bl. 118, In het Handboek van hem en Japikse, 180, over die (tijdelijke) verbeurdverklaringen. Maar nog niet zoovele jaren vóórdat Jan van Beaumont, oudoom van Willem V, door zijn moeder Margaretha van Beieren als ..souverein ransel" over haar zoon was aangesteld en onder wien dit gebeurd is, nl. in 1331, had Floris van

Archief | 1938 | | pagina 70