13 maar het wordt, voegen wij er aan toe, een grafelijke stad, sinds 1436, zoodat men dan ook beter kan verstaan, hoe aartshertog Philips haar vrij kan verklaren van de keure van Zeeland van 4 November 1496 (volgens van Visvliet II 259). Hoeveel gelukkiger was „der Goes" niet dan zijn nabijgelegen mededingers, behalve Borssele, het eveneens grafelijke Rei- merswaal, over welks lot „ophegeswolgen ende verslonden' door de wateren, we het echter hier evenmin behoeven te hebben als over zijn bewaard gebleven archief, welks weten schappelijke organisatie zoo door Fruin geprezen is in zijn Inventaris (Den Haag 1897) 12 1). Ook den naam Pieter voor een Borssele ontmoetten we dus voor den 2den keer. Aldus heet ook een zoon van den hier boven genoemden Floris, zoon van Pieter, die nog een, overigens even weinig bekenden zoon Jan had, als zijn broeder Borssele nog zij aan zij gestaan met die van Goes in een kwestie over het onderhoud van een dijk, behandeld voor 's graven vierschaar te Middelburg (R. Fruin, „Over vierschaar, kenning en zeventuig in de rechtspleging van Holland en Zeeland" in: Verspr. Geschr. VI, 335). Dit moet dezelfde Florens geweest zijn, aldaar bedoeld VIII, 188, en beneden als heer van St. Maartensdijk ter sprake te brengen. Ook geldt dit van Florens, die daar bl. 212 wordt genoemd als in dienst van Albrecht in zijn Arkelschen oorlog o.in. met Walraven van Brederode en Claes van Swieten voor Gorinchem gevangen genomen. Zoo viel dit lot eerstgenoemden Floris, tijdens zijn voortvluchtigheid, ten deel met name wat betreft, afgezien nog van tienden en renten op het eiland Borssele en op Walcheren, zijn bezit in Goes e. o. met het land van Dreischor (over welke laatste heerlijkheid, toen een eiland, Waller Zeper, ,,Jan van Henegouwen, heer van Beaumont" ('s Gravenhage 1914), waaraan deze Henegouwer zijn eerste keuren in Zeeland ge schonken heeft (1342), (zie bl. 201). Trouwens daar en elders meermalen over dezen Floris, heer van Borssele, met wiens ontnomen goed Willem van Henegouwen Beaumont al in 1315 beleend had. Vgl. hier ook van Mieris II, 163. Een (gelijknamige) bastaardzoon van laatstgenoemde schijnt met Machteld van Borssele gehuwd te zijn geweest. 1) In het Rijksarchief te Middelburg berust dit Archief van Reimers- waal. Voor het lot dezer stad, driemaal achtereenvolgens bezocht (1530, 1557 en 1558), zie ook nog Fruin-Colenbrander, „Gesch. der Staatsinstel lingen in Nederland" daar tevens over de andere „goede" steden, behalve Middelburg en Zierikzee, 't genoemde Goes en Tholen.

Archief | 1938 | | pagina 71