14 betrokken, meest aan Vlaamschen kant, in het geschil met Holland (zie reeds boven). Maar de bovenvermelde oplossing van 1323 beleven zij niet. Trouwens hun nakomelingen, waar van de bronnen tot nog toe niet veel te zeggen hebben, schijnen die eeuw evenmin overleefd te hebben, blijkbaar nog voor 't eind uitgestorven. Beter bracht het de tak van Hendrik (gez. Wisse) er af. In hem en zijn besproken zoon Wolfert hebben we de eerste leden van den tak van Veere te begroeten. Laatstgenoemde kreeg uit zijn 1ste huwelijk een gelijknamigen zoon, ook weer opgevolgd door een Wolfert, den 3den van dien naam, de eerste die wel de gebeurtenis van 1323 heeft meegemaakt en die, als zijn beide homonyme voorgangers, heer van Veere en Zandenburg was, ook van Sandijck, op welke bezittingen we terugkomen tevens sloot zich daar Cleverskerke bij aan, 't oude Clauwaertskerc, reeds in 1231 een parochie (en waarin, in 1441. Jacob Claes Jansz. werd beleend, waarmede de ge regelde stamreeks begint volgens Wittert van Hoogland, ,,De Nederl, Adel" I 301 Wolfert al dood vóór 1323 Maar dan moet de Wolfert, die dood is in 1345 (gesneuveld bij Stavoren?) de derde van dien naam geweest zijn. Metgezel van Willem IV dan, als wiens zegelaar hij, 13 April 1341, vermeld wordt (door Th. van Riemsdijk, bl. 97) is hij dus te onderscheidenvan zijn gelijknamigen opvolger, in dit geval Wolfert IV, eveneens voorkomende, en meermalen, vooral in verband met „de zorgen van den Verbeider" bij Waller Zeper a.w. Zie daar bl. 306, waar het gaat om een bloedigen twist van Wolfert met Jan van Haemstede en andere heeren, waarbij in enkele gevallen de raad van Beaumont werd ingeroepen. Verder bl. 326, maar vooral bl. 346, die handelt over den scheepsstrijd bij Veere, waarbij gravin Margaretha zegeviert over haar zoon Willem, dien Wolfert had doen overkomen, maar wiens plan dus hiermede mislukt was, gevolgd door zijn, Wolferts, plotselingen dood te Middelburg in 1351. Slechts zes jaren derhalve had hij zijn voorganger over leefd, die ook Willem III nog gediend had en wiens vrouw die Alix was, die reeds gehuwd was geweest achter-

Archief | 1938 | | pagina 72