22 We kunnen hier niet uitvoerig ingaan op de moeilijkheden, ja conflicten, ook tusschen deze Borsseles uitgebroken met het vorstenhuis, hier gevestigd door Philips van Bourgondië, bij de inrichting van zijn bestuur in Holland en Zeeland. In den breede heeft Th. van Riemsdijk in zijn genoemde studie er over uitgeweid, meer nog in zijne bijdrage tot de gesch. opstellen, aangeboden aan R. Fruin1). De voorstelling van zaken wijkt daarin niet veel af van diegene, die Blok vroeger gegeven had van die moeilijkheden van en met die „rijke" heeren van Borssele, tot wie zich hertog Philips in geldnood gewend had. Afwijking alleen maar in opvatting van den Raad, waarin Hendrik van Borssele een der 3, door den hertog, uit Zeeland gekozen leden was. In zijn uiteenzetting der gebeurtenissen kon van Riemsdijk zich op eenige plaatsen beroepen op het in het Rijksarchief aanwezige Register Borssele. Diversen, voor wat betreft bepaalde, heer Frank ten deel gevallen, goederen en op van Mieris (IV, 1010) 2) voor wat aangaat het beslag op de niet leenroerige goederen van Philips van Borssele, wegens diens wanbeheer als rent meester van Bewesten Schelde en eerst 1 April 1433 opge heven ten voordeele van zijn erfgenamen, bijna 2 jaar na diens dood (13 Juli 1431Tijdelijke oplossing dan weer nieuwe conflicten wisselden elkaar af, leidend zelfs tot Frank's arres tatie, de laatste in verband met een complot tegen den hertog, tot de ontknooping waarvan handlangersdiensten hadden bijge dragen van hooge Hoeksche edelen, begeerig naar de gunst van den Bourgondiër en onder wie vooral een Montfoort en een Naaldwijk3) zich deden gelden, benijders van den machtigen 1) ,.De oorsprong van het Hof van Holland", aldaar bl. 184, doch vooral 190 vlg. 2) Mede een der bewijsplaatsen voor Blok in diens hier bedoelde studie ,,De eerste jaren der Bourgondische heerschappij in Holland, 14281434" inBijdragen Vaderlandsche Geschiedenis 3de R. 2de deel (1885), bl. 331 vlg. 3) In de diens geslacht gewijde studie, bl. 16 bedoeld, zullen we ook voor deze Borsseles ons mede beroepen, gelijk ook hier trouwens mogelijk was, op daar nog te vermelden uitgaven als van de Blécourt en Meijers, Jansma e.a., ook hier beneden nog aangehaald.

Archief | 1938 | | pagina 80