30 veel meer dan een jaar na Adriaans dood, zijn nog jonge weduwe tot een nieuw huwelijk bereid (1470) en zeker van niet minder aanzien was haar 2de echtgenoot, Adolf van Kleef, heer van Ravestein, Harpen, Uden, Wijnenda(e)l(e) en Dreischor dan zij en tegelijkertijd opgevoed aan haar vaders hof en ook (sinds 1462) weduwnaar n.l. van Beatrix van Portugal, dochter van Pedro, hertog van Coïmbra. Voor beiden dus ,,een schitterende partij" zij, zuster van Karei den Stoute, van den genoemden bisschop David en den mede reeds genoemden Antonie, den grooten Bastaard1), graaf de la Roche (Lux.) en sinds den dood van den bastaard Cor- nelis, heer van Beveren, en in het bezit van rijke goederen, nog vermeerderd door de nalatenschap van Adriaan van Borssele. En hij Als een der grands seigneurs", der „princes du sang", door de vorsten met „cousin" aangesproken. Van die vorsten is Maximiliaan door hem tot ridder geslagen (1478), terwijl hij van Philips den Schoone als peter is op getreden 2Kortom, met zijn zoon Philips, de eerste aan 't Bourgondische hof, met name in den eersten tijd van Karei den Stoute. Deze allen waren tijdgenooten van de laatsten van Bors- sele-Veere, tevens de belangrijkste3). Vooral gold zulks voor den reeds als zoon van Wolfert (V) 1) Zijn vader kreeg van Keizer Frederik III en Paus Sixtus IV gedaan, dat Antonie voor wettig werd verklaard en het recht verkreeg om dien vader op te volgen in al zijn zetels van hertog en graaf, voorts te mogen voeren den Bourgondischen naam en titel en de andere in den tekst genoemde titels. 2) Ol. de la Marche III, 250, 252. Zijn familie, waarvan we zijn zoon Philips weldra zullen ontmoeten, spelende zijn belangrijke rol vooral in de geschiedenis der 80er en 90er jaren, is beschreven door Chestret de Haneffe, ,.Hist. de la Maison de la Marck, y compris les Clèves de la seconde race" (Liège 1898). 3) Zij, Hendrik en zijn zoon Wolfaart (VI), gelijk ook de gelijk namige tijdgenoot van Floris V (zie boven), de eerste heer van Veere (idem), zoon van Frank en Maria van Egmond, zijn ook door P. de la Rue behandeld in „Staatkundig en Heldhaftig Zeeland". Ook verder, uitsluitend, de best bekende Borsseles uit andere takken, nl. Frank, Jacoba's echtgenoot, en een paar latere.

Archief | 1938 | | pagina 88