34 land.1) En men richtte zich in de 14de, meer nog 15de eeuw, geleidelijk op Frankrijk, Spanje, Engeland en Schotland en de landen van het Noorden. En toen de, door de Smet in zijne (in Bull. Ac. R. etc. verschenen) bekende studie (over voor spoed en verval van Brugge) behandelde verzanding van het Zwin plaats greep2) en deze stad daardoor, en mede door haar aandeel in de twisten in het Vlaanderen van het voorlaatste decennium der laatstgenoemde eeuw als stapelplaats van den Schotschen handel onttroond werd, was, gelijk Calais dat 1) Zie H. van Oordt, ,,De havens van Walcheren", in: Archief Zeeuwsch Genootschap 1919, 53 vlg. inzonderheid bl. 58 vlg. Vergelijk die studie (met bijgaand kaartje en verwijzing ook naar Sneller's proefschrift Walcheren in de 15de eeuw", ook in onzen tekst geciteerd) ook voor Arnemuiden, Middelburg en Vlissingen, van belang echter niet minder voor de bespreking, gelijk bij Sneller, ook daar (bl. 5455) van de voornaamste handelswegen, die in de middeleeuwen bij Walcheren samenkwamen. Ook bij Sneller vindt men al die Zeeuwsche vaarwaters op het kaartje aan gegeven. Voor Middelburg speciaal nog de studie van Dr. W. S. linger, ,,De economische ontwikkeling van Middelburg vóór den Bourgondischen tijd", al reeds eenmaal aangehaald uit het Archief Zeeuwsch Genootschap 1918. Zie echter voor belangrijke wijzigingen de studie van denzelfde, Middelburg als handelsstad (XlIIe tot XlVe eeuw)inArchief Zeeuwsch Genootschap 1935, bl. 1176, met de daar, vooral voor het (langzamer hand in verval rakende) stapelrecht dier stad belangrijke literatuur, ver meld op bl. 4 vlg. Daar ook over den voortdurenden concurrentiestrijd tusschen Veere en Vlissingen. Zie vooral bl. 12, 15, waar, als bron, ook verwezen wordt naar de Zeeuwsche rentmeestersrekeningen. Ook op Brugge wordt herhaaldelijk gewezen als mededinger, met name als wol stapel, ook van Dordrecht (te Middelburg 1388 opgeheven ten bate van Calais). Op de handelsrelaties van die plaatsen men denke hier in het algemeen aan de oudtijds vermaarde ,,Walchersche reede" kan ik uiteraard in mijn studie niet uitvoerig ingaan daarvoor zij naar deze en nog nader aan te halen studies van Sneller, van linger e.a. verwezen. Slechts zij hier nog nadrukkelijk de aandacht gevestigd op wat ook door laatstgenoemde t.a.p. bl. 4344 wordt opgemerkt betreffende de vooi Middelburg zoo gevaarlijke machtsaspiraties van den heer van Veere ,,den machtigen vasal uit het huis van Borssele, die zich de evenknie schier waande van den landsheer en wiens hulp hij in ieder geval vaak noodig had" etc. en die ook den landsheer wel heeft tegengewerkt, daarom juist Middelburg in den regel gunstiger gezind. Zie ook lingers „Bronnen" (in de R.G.P.), meermalen aangehaald. 2) Ook plaatsen in het tegenwoordige Z. Vlaanderen als Sluis, maar verder vooral Cadzand, voorhavens van Brugge, zijn in dien achteruitgang daardoor meegesleept.

Archief | 1938 | | pagina 92