36 Zandijk. 1En i.z. de rechtspraak, althans de crimineele, gold voor deze „goede" stad hetzelfde als voor de andere, niet grafelijke steden, Vlissingen, Westkapelle, Domburg en Brouwershaven, waarvan de 3 eerste ten tijde van Hendrik door de Borsseles verworven werden, doordat zij 1453 (niet 1452, gelijk prof. Sneller a.w. 71 verduidelijkt) verpand werden voor 17 jaar tegen 12000 kronen, liever gouden schilden 14.400), noodig voor bestrijding van den opstand der Gentenaren maar, toen aflossing onmogelijk bleek, werden ze door Maria van Bourgondië (1 Mei 1477) verkocht, eigenlijk in eeuwigdurend erfleen uitgegeven aan Hendriks zoon Wolfert en wel tegen bijbetaling van 5000 kronen en hierin zag deze rechtsgrond genoeg om Vlissingen de betaling der ankerage te weigeren, dat is de belasting dus geheven van de schepen, niet van hun lading. Aansluiting was hierin op datgene, wat ook in het Groot-Privilege bedongen was aangaande nieuwigheden op dat gebied, geldig trouwens ook voor Veere (van Grol, a.w. 22). We noemden Maria en het jaar 1477 en denken dan vanzelf aan dat Groot-Privilege. Het was daarbij, dat de vermelde Borsselsche steden haar zelfstandigheid op crimineel-rechterlijk gebied verkregen om haar in 1494 (Philips de Schoone landsheer!) te verliezen, maar reeds 3 jaar later te herwinnen, toen zulks geschiedde op verzoek van Philips van Bourgondië, van Beveren, heer van Veere, door een privilege van Maximiliaan, van 18 Nov. 1497, dat Ermerins in zijn „Zeeuwsche Oudh." (IV 135 vlg.) afdrukt (daarover ook Lasonder, a.w. 87 en Fruin, „De provincie Zee land" etc. 77, waar verder ook over de regeling van de recht spraak, mede te Middelburg ente VlissingenEen bijzondere rechtspraak was ook verbonden aan den Schotschen stapel te Veere, waar zooeven reeds over is gesproken. Fruin herinnert in dat verband aan de verschillende publicaties, daarover ver schenen in het Archief van het Zeeuwsch Genootschap. En 1) Over het eerste: Fruin, ,,De provincie Zeeland", bl. 77, over het laatste dezelfde in „Mededeelingen uit het Archief der Middelburgsche Abdijin Archief Zeeuwsch Genootschap VIII, 3de stuk, bl. 107.

Archief | 1938 | | pagina 94