37 nog is het niet duidelijk, wanneer die stapel uit Brugge daar gevestigd is. Meerdere schrijvers herinneren, naar aanleiding daarvan t), aan het huwelijk van Wolfert in 1444 met Maria, niet de zuster (gelijk van der Aa wil), maar de dochter (naar Diet, of Nat. Biogr. op James I, ook juist bij Obreen) van Jacob I van Schotland, juist om het bijzondere aanzien door Hendrik van Borssele zoo voortvarend doorgezet (waar zijn zoon toen nog maar 14 jaar en ook Mary nog slechts een kind was). Doch terecht heeft, ook op grond van Roose boom2), Sneller, die ook wees op de onvolledigheid der gegevens als gevolg van de recalcitrantheid'der Borsseles i.z. de Veersche ankeragelijsten en de daaruit voortvloeiende onzekerheid, aangetoond, dat er voor die periode na 1444 geen sprake nog was van een vestiging van den stapel te Veere (waar zelfs de heele Schotsche scheepvaart op Walcheren, ook blijkens de door Sneller bedoelde Arne- muische lijsten, zeer weinig te beteekenen had).3) Trouwens ook James Yair (,,An account of the Scottish Trade in the Netherlands and of the Staple Port in Campvere" London 1776, 8485had reeds duidelijk doen uitkomen, dat Hen drik van Borssele en de opvolgende heeren (en vrouwe) van Veere wel alle mogelijke gedaan hebben ter aanmoediging van den handel zoo kwam het eerste schip van Denemarken 1Zie b.v. „Kort overzicht van de geschiedenis van den (Schotschen) stapel" door een onbekende, bij Perrels, Archief Zeeuwsch Genootschap 1903, 76, ook aangehaald bij Sneller 136. 2) Bedoeid is Rooseboom, „The Scottish staple in the Netherlands" (the Hague 1910) p. 19. 3) De Walchersche Ankeragelijsten (14311511) als „Appendix" bij linger, „Bronnen" (R.G.P.) Ill, 817 vlg„ waar herhaaldelijk over de aan spraken van de heeren van Veere. Zie daar bl. 821 en 822 over een afwijking derzelve i.z. de ankeragerechten, nog bij het leven van Anna in een aanteekening bij een rentmeestersrekening van 1517 bl. 824 over een uitspraak in het langdurige geschil betreffende de ankeragerechten, die zelfs wel aanleiding gegeven hadden tot ongeregeldheden blijkens de Stoppelaar, „Inventaris" no. 628, door den Grooten Raad te Mechelen, ten nadeele van de heeren van Veere, doch zulks eerst in 1535.

Archief | 1938 | | pagina 95