39 teisterd door een brand, die de fraaie galerij verwoestte geen wonder, dat reeds Reijgersbergh hierover uitweidt, waar tal van merkwaardige oudheden, o.a. handschriften moeten ver loren gegaan zijn. En dien ramp is Zandijk nooit geheel te boven gekomen en als bijkomende oorzaken van die ver mindering noemt Ermerins1), de hoofdbron van deze be schrijving, waarnaar ik voor de verdere geschiedenis met den ondergang van den burcht verwijzen moet, ook het overlijden van Lodewijk van Montfoort, kortstondig de 2de echtgenoot van Anna en waarover beneden meer, de zorg. die zij moest dragen voor de eveneens nog te bespreken opvoeding van haar onmondige kinderen en de geldspillingen (ter onder schraging van hun eer en aanzien) van Adolf en Maximiliaan. Daarbij was ook hun aller tijd getuige van menig hoog, doch veeleischend bezoek. En evenals de Souburg de eer mocht genieten van zoo'n verblijf van Philips den Schoone en zijn gemalin, de later zoo rampzalige Johanna, na de geboorte van hun zoon Karei, op hun reis door Walcheren (1500), zorgde ook Anna, sinds 2 jaar voor 't eerst weduwe, voor een schoone ontvangst. Karei zelf komt er bij zijn huldigingstocht in 1515 en ook in de tijden van Adolf (in 1520 bij 's Keizers terugkeer uit Spanje) en Maximiliaan van Bourgondië hielden die be zoeken van hooge gasten niet op, waarvan we hier willen herinneren aan den uit Denemarken verdreven koning Chris- tiaan met Isabella en hun 3 kinderen 1523), in 1540 wederom van Karei en van zijn zuster, landvoogdes Maria, 7 jaar later, (deze aan Maximiliaan) beide tot inspectie van zeeweringen en vestingwerken. 2) Doch niet zoo heel lang daarna heeft zich 't verval van den Zandijk dieper ingezet, met name sinds 't begin van den 80-jarigen oorlog.3) 1) ..Het kasteel en Kapittel van Zandenburg op Walcheren'' (Z.O. III, 163 vlg.) 2) Zie over die bezoeken van Karei V nog A. Moens van Bloois, ..Keizer Karei V te Vlissingen" in Zeeuv.sche Volksalmanak 1837, 130 vlg. Verder beider art. in het N.N.B.W., d.w.z. van Adolf van Bourgondië in VIII (203), van Maria in X (551 vlg. hier vooral 574). 3) Hierover, met name over dat verval, ook nog te raadplegen van Lennep en Hofdijk, „Merkwaardige Kasteelen" II, 362365.

Archief | 1938 | | pagina 97