41 overleden is. 1Samen hadden zij daar in de buurt ook ge streden en zich onderscheiden en wel, na de verovering van Dinant in 1467, een jaar later bij die van Luik, voor St.Truyen, reden waarom Wolfert door hertog Karei tot ridder werd geslagen. Ook aan diens verdere oorlogen nam hij deel, af gezien van hun gezamenlijk, reeds besproken, optreden ter zee (1470), dat hun eveneens veel onderscheiding van de zijde van den koning van Engeland, gelijk Veere handels- voordeelen gebracht had. En wel aan de laatste veldtochten van dien hertog (zoo bij het beleg van Neuss). Geen wonder, dat hij tengevolge van hofinvloeden, zeggen dan ook Gosses en Japikse (bl. 275) onder diens dochter Maria benoemd werd tot stadhouder van Holland, Zeeland en Friesland, als opvolger van Lodewijk van Brugge, heer van Gruuthuyze, graaf van Winchester (f 1492), die als „vreem deling" moest aftreden (Groot-Privilege Deze Vlaming was gehuwd (1455) met Wolfert's zuster Margaretha2), gestorven 1510 en had, naar het althans heet, terwijl hij zelf 4 bastaarden zou hebben nagelaten, bij haar, behalve 2 dochters, evenveel zonen, nl. Paulus en Wolfert. Maar vermoedelijk is hier weer verwarring in het spel, waarover echter beneden. En hetzelfde jaar als dat zijner benoeming (1477) zag heer Wolfert in Frankrijk als gezant bij Lodewijk XI en anderszijds weer in het Noorden, in Holland, in opmarsch tegen het slot van Schagen, welks heer Albrecht II, die in verzet was, over wonnen en door den stadhouder naar den Haag gebracht werd. In 1478, uit welk jaar (20 Maart) we van hem als stadhouder- generaal van Holland, Zeeland en Friesland een uitspraak kennen in een twist tusschen Nicolaas, zoon van Willem van Assendelft en Johan Boele (Kron. Hist. Gen. 1850, 229). waren hij en Willem van Egmond de eersten, die door Aarts hertog Maximiliaan begunstigd werden (te Brugge) met de Vliesorde. Toch bleef tot dien vorst de verhouding van Wol- 1Poswick, p. 69. 2) Als nog een zuster wordt, afgezien van een Josina, die jong ge storven zou zijn, vermeld Anna, gehuwd met Gillis van Arnemuiden, welk huwelijk dit Arnemuiden aan het huis Borssele-Veere bracht.

Archief | 1938 | | pagina 99