DE LIJST VAN ECHTERNACH DOOR Dr. P. L. TACK. (Zie de afbeeldingen achterin dit deel.) Verscheidene oorkonden onderrichten ons, dat Willebrord, apostel der Friezen (658739) aan de door hem in 698 gestichte Benedictijner abdij van Echternach bij testament van a. 726 vele goederen in Zeeland vermaakte, die de gelovigen aldaar hem geschonken hadden. Dit grondbezit groeide in den loop der volgende eeuwen nog aan. De Walcherse lande rijen van Echternach leren wij nader kennen door een frag ment van een goederenlijst dezer oude stichting, voorkomende op fo. 265 r° en v° en fo. 266 r° en v° van het uit Echternach afkomstige handschrift no. 9536 der Bibliothèque Nationale de Paris, geschreven onder het bestuur van abt Godfried II (11811210). Te oordelen naar het schrift moet ook de Lijst nagenoeg uit dezelfde tijd dagtekenen. De Lijst behoort Vooraf een woord van dank aan Mr. A. Meerkamp van Embden, archivaris van het Rijksarchief-depót te Middelburg en zijn personeel, den heer Mr. L. E. de Brakke, archivaris van het Gemeentelijk archief te Vere, den heer Mr. Dr. R. W. graaf van Lijnden, griffier van den Polder Walcheren, den heer Dr. W. S. Linger, archivaris van het Gemeentelijk archief te Middelburg, de heeren Ds. M. van Empel en H. Pieters, resp. bibliothecaris en assistent van de Provinciale Bibliotheek te Middelburg, voor de grote welwillendheid, waarmede zij de manuscripten en boeken, die wij voor deze studie nodig hadden, te onzer beschikking stelden door de vriendelijke bemiddeling van de bibliotheek der R.K. Universiteit te Nijmegen, aan wier directie en personeel wij hiervoor ook onze bijzondere dank betuigen.

Archief | 1939 | | pagina 108