53 eigenlijk niet tot het handschrift, maar is er aan toegevoegd en met een andere hand geschreven. Blijft er na de publicaties van Loewenfeld en Gallée, Reiners, Fruin, Dommisse, Wampach en Vannérus betreffende deze Lijst nog iets te zeggen over 1 In de eerste plaats moeten wij ons kanten tegen de op vatting van Dommisse, als zou de Lijst van Echternach een zgn, „omloper" zijn, waarin de loop der zon van O. naar N. gevolgd wordt evenmin kunnen wij zijn stelling aanvaarden, dat de achter eiken persoonsnaam eerst genoemde percelen zgn. „hoofdblokken" onder de ambachten West- en Noordmonster, een aaneengesloten geheel zouden uitmaken, gelegen tussen de lijnen der op blz. 146 zijner verhandeling ingelaste figuur. Van de overige achter eiken hoofdblok in deze ambachten opgetekende partijen neemt Dommisse aan, dat zij aangeven wat de pachter van het hoofdblok tegen betaling van cijns, pacht of huur aan Echternach nog elders in Walcheren bebouwde of beweidde2). Met het uitgangspunt van Dommisse is het al dadelijk mis. Hij zegt „Er wordt in het ambacht vermeld een Ostmede en een West mede. Daarmede kunnen niet anders dan de twee uiteinden bedoeld zijn van de Hayman c.a., het voornaamste 1S. Loewenfeld en J. H. Gallée, Die besitztümer der abtei von Echter nach Westdeutsche Zeitschrift für Geschichte u. Kunst, 1889). Ad. Reiners, Les manuscrits de l'ancienne abbaye d'Echternach, con serves a Ia bibliothèque nationale de Paris (Publications de l'Institut de Luxembourg, XL, blz. 12 vlg., vooral 39). Id. De school van H. Willibrord in de abdij van Echternach. De hand schriften van de nationale boekerij te Parijs (Dietsche Warande, N. R. Tweede jaargang, 1889, 47). R. Fruin, Grondbezittingen der abdij van Echternach op Walcheren (Nijhoffs Bijdragen voor geschiedenis en oudheidkunde, 3e reeks, VI, 1892, blz. 291 vlg.). P. K. Dommisse. Onderzoek naar de eerste omwalling en omgeving der stad Middelburg (Archief Zeeuwsch Genootschap, 1904, Bijlage II, blz. 184 vlg.). C. Wampach, Geschichte der grundherrschaft Echternach im früh- mittelalter, 1929, I, 1, blz. 239, 285, 397. J. Vannérus, Le cartulaire de i'abbaye d'Echternach (6981222) in Bull. Comm. roy. de topon, et de dialectol.. VI, 1932, blz. 2, 13, 241. 2) P. K. Dommisse, A.w., 144.

Archief | 1939 | | pagina 109