54 deel van Westmonster-ambacht. Werkelijk begint de Lijst met de Westmede ub nortuver. Dit wijst niet op den Arne-oever, maar op dien van de Wellinge. Het uitgangspunt is dus gevonden 1 Tot zover Dommisse. Jammer voor hem dat de zgn.Wellinge een denkbeeldig water is, product van de levendige fantasie van J. Verheye van Citters -), door Dommisse te goeder trouw aanvaard. Wat nu de Hayman c.a. betreft, blijkt uit de hier boven aangehaalde tekst van Dommisse, dat deze niet alleen het latere Hayman-ambacht dat in 1266 toe de parochie van het Maria-klooster behoorde maar ook de overige haymanlanden om Middelburg bedoelt. In Nom. Geogr. Neerl. 3hebben wij destijds de stelling ontwikkeld, dat de haymanlanden oorspronkelijk gemene weiden waren, gemeen schappelijk eigendom van de mark en geen particulier bezit der markgenoten als zodanig deze konden ze dus niet aan Willebrord wegschenken. De naam „haymankomt dan ook in de Lijst niet voor. Met ,,ub nortuver" kan dan de fictieve Wellinge niet bedoeld zijn, wel de noordelijke oever der Arne, waar geen haymanlanden lagen. Het uitgangspunt van Dommisse is dus verkeerd en daarmee valt de daarop berustende figuur van het zgn. aaneengesloten bezit der abdij van Echternach in West- en Noordmonster van meet af als een kaartenhuisje in elkaar. Dommisse had met evenveel succes van elk ander willekeurig gekozen punt der twee ambachten kunnen uitgaan dijken, waterlopen, watergangen, percelen en hofsteden ontbreken immers ner gens over die percelen en hofsteden kan men de nummers der hoofdblokken van West- en Noordmonster-ambacht ver delen verbindt men dan de nummers met lijntjes, dan ver krijgt men noodzakelijk altijd een veelhoek, een aaneenge sloten geheel De theorie van Dommisse is echter nog om andere redenen 1) P. K. Dommisse, A.w., M5. 2) ZieP. L. Tack Walcherse Plaatsnamen (Nom. Geogr., Neerl. VIII, 59, 77). 3) Zie Tack, Walcherse Plaatsnamen (Nom. Geogr. Neerl. X. 75 vlg.).

Archief | 1939 | | pagina 110