60 saecularisatie. Te oordelen naar de op blz. 343 van Wampach's werk voorkomende tabel, zijn wij eerder geneigd de Walcherse dotaties althans het grootste deel daarvan te dagtekenen tussen 800 en 900. Daartegenover staat dat in het jaar 1100 abt Thiofrid Walcheren nog bezocht ter beslechting van een geschil. De betekenis van de formule p. c. m. I. e. t. moet o.i. voor alle gevallen dezelfde zijn en wel deze ..de bedoelde gronden zijn verpacht voor het leven en alleen bij overlijden van den pachter komen zij vrij voor verdere verhuring". Dit is iets helemaal anders dan dat deze gronden eerst na de dood van den pachter in vrij eigendom aan de abdij zullen komen. Die gronden moeten immers al lang eigendom der abdij geweest zijn daar de oorkonden er van ontbreken, zijn het oude schenkingen en Echternach heeft ze in pacht uitgegeven voor het leven of in erfpacht, zoals dat met de kloostergoederen in de middeleeuwen algemeen gebruik was1). Pacht voor het leven en nog meer erfpacht of emphyteusis, d.i. het eeuwig en ervig in pacht houden van een goed tegen een vaste cijns (ad firmam), was voor den pachter toen evenzeer als nu een waarborg, dat de moeiten en kosten, aangelegd voor de ver betering van de gepachte grond, niet door een vroegtijdige opzegging verloren zouden gaan. Ook no. 26 voegt zich uit stekend in deze uitleg na de dood van Dudinus heeft de zoon Abbo met de abdij ook pacht voor het leven aangegaan voor het grondstuk dat zijn vader aan de abdij had vermaakt. Een dergelijk pachtverband moet ook voor nos. 36, 44, 47 en 48 aangenomen worden. Immers bij pacht voor het leven en erfpacht had men het recht van „opstal" of van „timmer" op het gehuurde terrein - Voor het erf, de grond, de „casa" die men huurde, betaalde de huurder pacht, maar voor de 1Zie P. J. Blok, Studiën over Friesche toestanden in de Middel eeuwen (Nijhoffs Bijdragen. VI, 1892, 35/'6 en Asser, Handleiding tot de beoefening van het Nederlandsch burgerlijk recht, II (Zakenrecht), be werkt door mr. P. Scholten, 19337, 286 vlg., vooral 287. 2) Zie AsserScholten, A.w., 289. ..Opstal'' heeft hier de betekenis wat boven de grond gebouwd is.

Archief | 1939 | | pagina 116